Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach organizują zbiórki i koncerty charytatywne. Liczą na międzynarodowy certyfikat, który może być przepustką do lepszej pracy
Grupa liczy 24 osoby. To obecni uczniowie LO i jedna absolwentka. Przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Zwolnieni z teorii”. Ich zadaniem jest stworzenie projektów społecznych, które przyniosą korzyść innym. - Dzięki temu nabywają kompetencje przydatne w przyszłości na rynku pracy - mówi Renata Serafin, opiekunka grupy. - Uczą się zarządzania, pracy zespołowej, odpowiedzialności i rozwiązywania problemów - wyjaśnia nauczycielka dodając, że jej rola ogranicza się do pomocy przy pisaniu pism urzędowych. - Daję im „wolną rękę”, bo wiem, że dzięki temu więcej się nauczą - dodaje.
Pomóżmy obudzić Wiktorię
Pierwszy projekt „Budzimy Wiktorię” polega na organizowaniu zbiórki pieniędzy dla uczennicy liceum, która na początku września uległa wypadkowi i jest w śpiączce. Fundusze są potrzebne na rehabilitację. Kierownikiem projektu jest Aleksandra Maraszek. - Pełnię też funkcję przewodniczącej szkolnego wolontariatu. Wcześniej przeprowadzaliśmy podobne akcje charytatywne, więc wiemy na czym rzecz polega. Chcemy pomóc koleżance, bo jest nadzieja, że do nas wróci - mówi Ola. - Zorganizowaliśmy już dyskotekę, podczas której zebraliśmy prawie 6 tys. zł oraz kiermasz ciast i zbiórkę do puszek. To ważny cel i w pomoc włączyło się wiele osób, nie tylko z naszej placówki, ale i z „Budowlanki” oraz „Mechanika” - dodaje.
W połowie lutego uczniowie chcą zorganizować kolejną dyskotekę, zbiórkę pieniędzy oraz loterię fantową. - Będziemy sprzedawać m.in. fanty i vouchery. Zbieramy je w firmach, dlatego zwracamy się z prośbą o otwarte serce - apeluje Ola. Do tej pory udało się zebrać ponad 10,5 tys. zł, które zostały wpłacone na konto fundacji Votun.
Promocja dla lokalnych artystów
Kreatywna młodzież wpadła również na pomysł przeprowadzenia projektu „ForteFortissimo”. To seria koncertów o różnej tematyce. Pierwszy z nich odbył się w kościele Najświętszego Zbawiciela. Lokalni artyści śpiewali kolędy i pastorałki. Dwa następne planowane są w Kwadracie Artystycznym. - Na kolejnym, który odbędzie się 24 stycznia, będą grane utwory z lat 60. i 70. Ostatni, 9 lutego, będzie związany z tematyką muzyki filmowej - mówi Natalia Bukowska. - Chcemy zaprosić do udziału lokalnych artystów, aby mieli możliwość wypromowania się - dodaje.
Raj dla miłośników folkloru
Trzeci projekt „W moim ogródecku” nastawiony jest na promocję folkloru. Wezmą w nim udział m.in. Koła Gospodyń Wiejskich. Będą występy i degustacja swojskiego jadła. - Będziemy promować naszą kulturę, o której bardzo często się zapomina. Jej miejsce zastępują nowoczesne technologie i komunikatory - oznajmia Kamil Bachanek. - Chcemy pokazać lokalne i piękne kolorowe stroje ludowe oraz tradycje, obyczaje, regionalną kulturę i muzykę - tłumaczy Jakub Siwek. - Warto też przy tej okazji wspomnieć o ciekawej historii naszego regionu, dlatego planujemy zaprosić Chór Dziecięcy GRH „Żołnierze Września 1939 roku Garnizonu Dęblin - dodaje. Spotkanie z kulturą ludową zaplanowane jest na początek marca w liceum.
Po zakończeniu projektów uczniowie pojadą do Warszawy na finał akcji, gdzie otrzymają międzynarodowe certyfikaty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze