Pierogi, gołąbki, bigosy i inne przysmaki. 14 Kół Gospodyń i Stowarzyszeń walczyło o miano najlepszych w konkursie kulinarnym organizowanym przez LGD Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej. Tematem przewodnim konkursu była kapusta, groch i inne produkty pochodzące z województwa lubelskiego
Każdy uczestnik mógł zgłosić dwie potrawy do konkursu w ramach projektu "My i Nasze Dziedzictwo - twórczość ludowa" współfinansowanego ze środków unijnych. Pomysłów na wykorzystanie kapusty w potrawach nie brakowało. Wszystkie 28 potraw prezentowało się naprawdę rewelacyjnie. Nic dziwnego, bo estetyka podania do degustacji też była oceniana przez jurorów. Do tego smak, niepowtarzalność i oryginalność. Po degustacji zgłoszonych potraw, jurorzy wydali werdykt. Jak podkreślono, wybór do łatwych nie należał, bo wszystkie dania były bardzo smaczne.
Ostatecznie jurorów najbardziej zachwyciło danie zaserwowane przez Koło Gospodyń Miejskich w Dęblinie. "Dęblińska kaczka dziwaczka na puree z białej fasoli" dała niedawno powstałemu Kołu pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 1000 zł. Nie było to jedyne danie, które z Dęblina przywiozły gospodynie. na stole znalazły się jeszcze trzy rodzaje pierogów z kartofli, fasoli oraz kapusty z grzybami. Była też kapusta zasmażana. - Jesteśmy nowym Kołem i bardzo ciekawe nowych doświadczeń. Myślę, że nadal będziemy szukać nowych wyzwań - mówi Justyna Babik, przewodnicząca KGM Dęblin. Koło powstało zaledwie parę miesięcy temu, a ma już za sobą pierwszy uwity wieniec dożynkowy, który pojechał na dożynki wojewódzkie w Radawcu.
Drugie miejsce w konkursie zajęło Sołectwo Rososz za potrawę "Supik na pulicku" - zupa z kapusty kiszonej (900 zł). Na podium znalazło się również KGW Paprotnia z "Parzybrodą" (800 zł). Jak się okazuje w konkursie przygotowano aż trzy takie dania. Najwyżej została jednak oceniona "Przybroda" z Paprotni. Jury przyznało również dwa wyróżnienia (po 500 zł), które trafiły do KGW w Nowym Zadybiu i KGW w Zosinie. Pozostali uczestnicy też nie wyjechali z pustymi rękami z "Morenowego Dworu" w Przykwie, gdzie zorganizowano finał konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia o wartości 400 zł.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem talentów nie tylko kulinarnych, ale i artystycznych naszych uczestników - mówi Anna Wąsowska, prezes LGD i główna organizatorka konkursu. Uczestnicy nie tylko serwowali swoje dania, ale również prezentowali się na scenie w skeczach, wierszach i piosenkach pokazujących jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zmienił daną miejscowość czy gminę.
Więcej w papierowym wydaniu Twojego Głosu
Uczestnicy konkursu kulinarnego
KGW w Zosinie - Pulpeciki mięsne z kapustą/ kapusta z grochem
KGW w Ułężu - Kapuściorze/ kluski ziemniaczane z kapustą
Sołectwo Rososz - Supik na pulicku/ kiszona kapusta z burakami
KGW w Rososzy - Kapusta z grochem/ gołąbki z kaszą gryczaną i suszonymi grzybami
KGW w Zawitale - Bidoki z kiszoną kapustą/ pierogi z grochem
KGW w Sierskowoli - Kapusta z grochem/ paszteciki z kapustą
KGM w Dęblinie - Dęblińska kaczka dziwaczka/ trio pierogowe
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Stara Dąbia - Chłopski garnek/ pierogi pieczone z kapustą
KGW w Starej Dąbi - Gołąbki z kaszą jęczmienną i grzybami/ parzybroda
KGW w Brzeźcach - Parzybroda/ gołębie
Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Wspierajmy się" w Czernicu - Gołąbki w sosie pieczarkowym z nadzieniem ziemniaczanym/ smalec z fasoli z chlebem żytnim na zakwasie
KGW w Nowym Zadybiu - Pierogi z kapustą i grzybami leśnymi/ bigos po staropolsku
KGW w Leopoldowie - Gołąbki z kaszy jaglanej z grzybami i kapustą z sosem grzybowym/ łazanki z kapustą i boczkiem
KGW w Paprotni - surówka babuni/ parzybroda
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze