15 czerwca 1939 r. w związku z narastającym zagrożeniem militarnym ze strony Niemiec najstarszy rocznik podchorążych dęblińskiej szkoły został skierowany na uzupełnienie pułków lotniczych. Dla upamiętnienia tego wydarzenia każdego roku 15 czerwca obchodzone jest święto „Szkoły Orląt”
W tym roku uroczysty apel odbył się 14 czerwca. Święto rozpoczęło się mszą święta w kościele garnizonowym, której przewodniczył ks. mjr Marcin Czeropski. Uroczystość uświetnił zespół wokalno-instrumentalny Lotniczej Akademii Wojskowej pod kierownictwem Sławomira Leszczyńskiego.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia była uroczysta zbiórka na placu pod pomnikiem "Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. Gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk w swoim przemówieniu podkreślał ogromny potencjał i znaczenie kadry w tworzeniu legendarnej dęblińskiej uczelni. - To my tworzymy „Szkołę Orląt” - podchorążowie i kadra. Dziękuję wszystkim za trud i zaangażowanie w powierzone zadania. Lotnicza Akademia Wojskowa to święto nas wszystkich. W ciągu wielu lat zmieniała się nazwa i struktury tej wyjątkowej uczelni, ale jedno pozostaje wciąż takie samo - to misja, jaką ta szkoła reprezentuje. Wszystkim pracownikom oraz kadrze życzę, aby praca i służba w Lotniczej Akademii Wojskowej dawała radość, satysfakcję i poczucie spełnienia - mówił rektor-komendant .
Uroczysty apel był okazją do wręczenia odznaczeń oraz wyróżnień. Złożono również wieniec przy pomniku „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”.
Sekretarz Stanu w MON odczytał list ministra Mariusz Błaszczaka.
Obchody zakończyły się koktajlem w Pałacu Jabłonowskich.
(Tekst i zdjęcia: https://www.law.mil.pl)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze