W poniedziałek AN-2 wystartował z lotniska w Dęblinie. Przelot techniczny wykonała doświadczona załoga
Za sterami "Antka" zasiedli płk pil. dr inż. Krzysztof Cur - prorektor ds. wojskowych oraz Mirosław Buhaj - instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. Samolot został przebazowany do Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Tam przejdzie niezbędne przeglądy i zostanie przywrócony do pełnej sprawności technicznej.
Ten kultowy statek powietrzny trafił do Lotniczej Akademii Wojskowej w 2013 r. Od tego czasu wykonano szereg prac związanych z wymianą płótna na powierzchniach nośnych samolotu. Jednocześnie udało się zachować oryginalny kamuflaż, łącznie z szachownicami Sił Powietrznych. Płatowiec zostanie wykorzystany w przyszłym roku do szkolenia spadochronowego podchorążych LAW.
Samoloty wielozadaniowe AN-2 służyły w polskim wojsku ponad pięćdziesiąt lat. Przewoziły ludzi i sprzęt, a za ich sterami szkoliło się wielu polskich pilotów. Z pokładu „Antków” desantowali się także skoczkowie spadochronowi.
źródło i foto: www.law.mil.pl
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze