Reklama

Będzie ciemno, bo trzeba oszczędzać

Burmistrz Ryk podjął decyzję o wyłączaniu w godzinach nocnych oświetlenia ulicznego w całej gminie

Rosnące koszty energii elektrycznej dają się we znaki nie tylko gospodarstwom indywidualnym i firmom. Coraz większe problemy z płaceniem rachunków mają też samorządy. Za cały ubiegły rok koszty zużycia energii w gminie Ryki wyniosły ok. 773 tys. zł. W tym roku do sierpnia za energię trzeba było zapłacić prawie milion. Cena 1 kilowata przy stawce VAT 23% kosztowała gminę we wrześniu 2021 roku 33 gr. Teraz, przy obniżonej stawce VAT do 5%, to 98 gr. - Wzrost cen energii wyniósł 300 procent w stosunku do ubiegłego roku - oznajmia burmistrz Jarosław Żaczek. - Nie ma innego wyjścia. Niektóre miasta dużo bogatsze od nas już wcześniej wprowadziły takie rozwiązania - podkreśla włodarz. Od teraz między godziną 23 a 5 rano w całej gminie będzie wyłączane oświetlenie uliczne. Jasno przez całą noc będzie tylko przy głównych ulicach w Rykach i wylotowych z miasta. 

Wyłączenia oświetlenia, to nie jedyne działania oszczędnościowe. Jeszcze w tym roku zostaną wymienione na terenie miasta i gminy lampy na LED-owe. - Na pewno to ograniczy zużycie energii. W jakim stopniu, to praktyka pokaże. Myślę, że po wymianie obniżą się też opłaty dystrybucyjne, bo przydziały mocy na poszczególnych odcinkach będą niższe. Odejdą też koszty konserwacji i napraw, bo po wymianie oświetlenia będzie 6-letnia gwarancja - wylicza burmistrz Żaczek.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości