Reklama

Były komendant wraca do "stolicy polskich skrzydeł"

Pogrzeb płk. Szczepana Ścibiora odbędzie się po 67 latach od jego śmierci. Córki komendanta będą mogły w końcu zapalić znicz na mogile ojca. Były komendant "Szkoły Orląt" otrzyma pośmiertny awans na stopień generała brygady

Szczątki komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w latach 1946-1951 zostaną przywiezione do Dęblina. Złożone zostaną przy kościele Matki Bożej Loretańskiej. Uroczystości pogrzebowe jednej z najważniejszych postaci w historii dęblińskiej "Szkoły Orląt" będą trwały dwa dni.

Płk pil. Szczepan Ścibior w sierpniu 1951 r. został aresztowany przez Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego. Przedstawiono mu fałszywy zarzut działalności dywersyjnej oraz szpiegowskiej. Podczas śledztwa był torturowany. Najwyższy Sąd Wojskowy, wyrokiem z 13 maja 1952 r., skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Pochowano go w bezimiennej mogile. Szczątki komendanta zostały odnalezione dopiero w 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Reklama

Niesłusznie oskarżony, aresztowany i stracony

4 października w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmu komunistycznego. Walczyli niezłomnie o to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa. By nikt nam nie narzucał swoich praw. Oddali za to życie - mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych o ofiarach, które po dekadach odzyskały symboliczną tożsamość.

W tym samy dniu w "Szkole Orląt" odbyła się inauguracja roku akademickiego Lotniczej Akademii Wojskowej. Rektor - komendant podkreślał, że to nieprzypadkowy zbieg okoliczności i wyjątkowe zrządzenie losu. Studentom I roku przybliżył ważną dla uczelni postać. - Dzisiaj mieszkam w willi, w której kiedyś on  mieszkał. To właśnie tam rozegrała się jedna z największych tragedii jego rodziny. Niesłusznie oskarżony, brutalnie przesłuchiwany, nie uległ, nie wyrzekł się swoich wartości, nie złamali go -  mówił gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. - Jak ja zachowałbym się w takiej sytuacji? Jak dokonać wyboru pomiędzy naturalną chęcią życia, miłości do rodziny, a honorem i godnością osobistą? Jak znaleźć w sobie takie męstwo?! - dodał gen. Krawczyk. 

Reklama

Program uroczystości pogrzebowych

5 LISTOPADA - WTOREK

10.00-16.00 Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim” - duża aula na Wydziale Lotnictwa;

17.30-18.00 Przybycie trumny ze szczątkami do Lotniczej Akademii Wojskowej - powitanie śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w murach Uczelni oraz przejazd konduktu żałobnego po terenie Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego;

18.00-21.00 Wystawienie trumny w Pałacu Jabłonowskich;

Reklama

6 LISTOPADA - ŚRODA

07.00-11.00 Wystawienie trumny w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego;

11.00-12.00 Msza żałobna w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego;

12.30-13.40 Pochówek na placu przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

Prace nad budową pomnika

Jak podaje Lotnicza Akademia Wojskowa, pamiątkowa mogiła będzie odnosiła się do tradycyjnej symboliki lotniczej - m.in. szachownicy Sił Powietrznych. Nawiązuje również do fragmentu hymnu „Marsz Lotników” - (...) czerwieńszy będzie kwadrat nasz lotniczy znak. Na nagrobku pojawi się także gapa - odznaka polskich pilotów wojskowych oraz krzyż katolicki. Grób został zaprojektowany w taki sposób, aby spoczywający w nim generał był zwrócony w stronę Uniejowa - swojego rodzinnego miasta. Przy pomniku zostanie umieszczona szklana, przeźroczysta tablica z życiorysem gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.

Reklama

(fot. www.law.mil.pl)

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-10-30 13:27:27

    "Pochowano go w bezimiennej mogile. Szczątki komendanta zostały odnalezione dopiero w 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie" Nie rozumie tych sztucznych ceregieli. Skoro mogila byla na powazkach tylko bezimienna to nie lepiej bylo postawic tam tablice/pomnik i zostawic na powazkach niz go przenosic na prowincje???? Po co, na co???? Czemu ma sluzyc ta propaganda???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-10-30 14:38:14

    po to by, była tzw : polityka historyczna i polityka zadośćuczynienia - bo tamci to byli źli przez 8 lat i 30lat a my jestesmy dobrzy wyrównujemy szanse itp czyli pierdu pierdu tak jak z wykletymi wszyscy cudowni itd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości