Dlaczego warto inwestować w akcje ? Obecne realia sprawiają, że oszczędzanie pieniędzy stało się po prostu nieopłacalne. Bardzo niskie stopy procentowe i rosnąca inflacja uniemożliwiają efektywne gromadzenie oszczędności. Osoby często bez podstawowej wiedzy o świecie finansów zmuszone zostały do szukania alternatyw, aby zachować wartość swojego majątku. Jedną z takich alternatyw jest inwestycja w akcje.
W wyniku nabycia akcji stajemy się akcjonariuszem. Dla uproszczenia możemy powiedzieć , że stajemy się współwłaścicielem przedsiębiorstwa, co uprawnia nas również do poboru dywidendy z wypracowanych przez spółkę zysków.
Jak inwestować w akcje ?
W akcje możemy inwestować mając założone konto maklerskie. Otwierając takie konto u brokera mamy możliwość rozpoczęcia przygody z giełdą. Warto, aby broker dawał możliwość inwestowania w zagraniczne giełdy, dlatego odwiedź witrynę tutaj, aby znaleźć więcej interesujących informacji na te temat. Mając założone konto i zgromadzony kapitał możemy przystąpić do poszukiwania interesujących nas firm, których akcje będziemy chcieli nabyć.
Spółki growth i value
Spółki growth to tzw. spółki prowzrostowe, nastawione na szybki rozwój. Spółki tego typu nie wypłacają dywidendy, ponieważ wypracowane zyski przeznaczane są na inwestycje i rozwój. Ze spółkami typu growth mamy do czynienia w szczególności w młodych i nowoczesnych sektorach. Przykładami takich spółek mogą być Netflix, Uber, Tesla. Inwestując w tego typu spółki bardziej skupiamy się na tym jakie wyniki i jaką pozycje będą miały one w przyszłości, a niekoniecznie jakie są ich wyniki dzisiaj.
Spółki typu value to z kolei przedsiębiorstwa ze stabilną sytuacją, będące na rynku od wielu lat, generujące stały przychód. Spółki takie chętnie dzielą się z akcjonariuszami dywidendą z wypracowanych zysków. W przeciwieństwie do spółek typu growth, cena ich akcji nie powinna być tak zmienna. Przykładem takich spółek może być Coca-Cola, McDonalds, Pepsico, Johnson & Johnson, Bayer itd.
Dywidendowi arystokraci
Najbardziej rozwiniętym rynkiem akcji są oczywiście Stany Zjednoczone i to głównie do rynku amerykańskiego odnosi się termin Dywidendowi Arystokraci. Są to spółki z indeksu S&P 500, które nieprzerwanie od co najmniej 25 lat wypłacają rosnące dywidendy. Do grona arystokratów zalicza się tylko garstka z 500 największych firm notowanych na nowojorskiej giełdzie. Świadczy to o dobrej kondycji firmy, ponieważ nawet w trudnych czasach jest ona w stanie wypracować zysk i dzielić się nim z akcjonariuszami. W dodatku dywidenda musi być wyższa niż w roku poprzednim.
Podsumowanie
Inwestowanie w akcje to na pewno dobra alternatywa dla osób, które nie chcą patrzeć jak ich oszczędności pożera inflacja. Ryzyko jednak może być duże i dobrze powinniśmy przemyśleć w akcje jakiej spółki chcemy ulokować pieniądze. Zakup powinna poprzedzić dokładna analiza kondycji spółki, jej wyników i perspektyw. Ryzyko można ograniczyć wybierając np. spółki z grona dywidendowych arystokratów. Co prawda ograniczamy w ten sposób ryzyko, ale i zwrot z takiej inwestycji będzie również znacznie mniejszy. Na pewno inwestowanie w akcje może być ciekawą przygodą, jednak trzeba zachować środki ostrożności i podejmować świadome decyzje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze