Na 2 czerwca wyznaczono termin kolejnego przetargu na sprzedaż dworku w Rososzy, w którym malował Leon Wyczółkowski, ale póki co termin został odwołany
Do 2012 roku w byłym dworku funkcjonowała szkoła podstawowa. Od tamtej pory budynek popada w coraz większą ruinę. Co jakiś wywoływana była dyskusja nad jego przyszłością. Zastanawiano się, czy budynek nie mógłby posłużyć na cele publiczne. Problem w tym, że w w promieniu zaledwie 100 metrów funkcjonują już takie obiekty. Jest nowa szkoła, siedziba stowarzyszenia i OSP ze świetlicą i salą do organizowania imprez okolicznościowych.
Nieruchomość została przygotowana do sprzedaży. Działka, na której stoi budynek została pomniejszona. Jej część (6.064 m2) została przekazana na potrzeby znajdującego się obok boiska sportowego. Druga przeznaczona do zbycia ma powierzchnię 3.196 m2 . Na działce oprócz dworku (248 m2) znajdują się też budynki gospodarcze. Stajnia (66 m2) oraz spichlerz (57 m2).
Pierwszy przetarg nie przyniósł skutku, bo nie zgłosił się żaden chętny. Kolejny termin licytacji został wyznaczony na 2 czerwca, ale ostatecznie został odwołany. - Przyczyną odwołania przetargu jest zmiana koncepcji sprzedaży nieruchomości (rozszerzenie obszaru terenu do sprzedaży) - czytamy w decyzji burmistrza Ryk
Otoczony parkiem drewniany dwór wybudowany został w drugiej połowie XIX w. Przed II wojną światową należał do rodziny Olęckich. W 1945 roku majątek rozparcelowano i oddano mieszkańcom Rososzy. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Z tym miejscem związany był znany polski malarz Leon Wyczółkowski, który w Rososzy spędzał dzieciństwo. Tu zmarła jego matka. To tu m.in. był malowany portret babki Falińskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Przetarg 19.05 został odwołany. https://www.ryki.pl/pl/samorz%C4%85d/2299-odwolanie-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci.html
bajki z tym malowaniem Wyczólkowskiego w nim,jakby malował to by z jeden obraz z tych str był a tak tylko z Ukrainy i okolic Bydgoszczy
Ja chodziłem 2 lata do szkoły postawowej mieszczącej się w tym dworku. Dziwię się,że gminy nie stać na ramont tego zabytku.Może po prostu władze gminne są "cienkie" i należy je wymienić.
z odkupem i remontem ciągnie sie pozniej utrzymanie ,to dla gminy zawsze jest dodatkowe obciązenie ,zeby ten dworek był w nałeczowie lub pod lublinem wtedy jest jakas szansa na zarobek , a jak cos jest na wsi i wschodzie dodatkowo to musi byc jak wilanów zamek i full kasy do utrzymania i zaadaptowania , ekonomia odgrywa role . zeby to był dworek urodzin artysty to jeszcze kazda władza by zaryzykowała inwestycji
Przetarg 19.05 został odwołany. https://www.ryki.pl/pl/samorz%C4%85d/2299-odwolanie-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci.html
bajki z tym malowaniem Wyczólkowskiego w nim,jakby malował to by z jeden obraz z tych str był a tak tylko z Ukrainy i okolic Bydgoszczy
Ja chodziłem 2 lata do szkoły postawowej mieszczącej się w tym dworku. Dziwię się,że gminy nie stać na ramont tego zabytku.Może po prostu władze gminne są "cienkie" i należy je wymienić.