Reklama

Działka pod "Ósemką" idzie pod młotek

Grupa przedsiębiorców z Ryk kilkanaście lat temu na działce należącej do gminy wybudowała pawilon handlowy. Takie rozwiązanie okazało się nie najlepsze dla obydwu stron

Umowa na dzierżawę 10-arowej nieruchomości przy ulicy Wyczółkowskiego 8, ówczesny burmistrz Ryk podpisał z przedsiębiorcami w lipcu 2005 roku. - Jest skrajnie niekorzystna dla gminy - ocenia obecny burmistrz. - Gmina ma niewiele z tej umowy i od wielu lat nie ma sposobu, żeby ją zmienić - dodaje.

Cała koncepcja polegała na tym, że grupa inwestorów buduje pawilon handlowy na działce gminy. Umowa trwa 30 lat, a po tym czasie gmina mogłaby zostać właścicielem budynku, ale musiałaby zwrócić inwestorom poniesione nakłady. Kontrowersję wzbudza zwłaszcza punkt dotyczący wysokości opłaty za dzierżawę. Może być podnoszona tylko o wskaźnik inflacji, ale nie więcej niż 3%. W czasie, gdy była deflacja, dzierżawa wręcz malała. Skutek jest taki, że inni przedsiębiorcy w Rykach, za mniejsze dzierżawy gminnych działek płacą więcej. - To masakra, taką umowę podpisać - ocenia radny Marek Łukasiak.

Reklama

Sami przedsiębiorcy po kilkunastu latach też nie są zadowoleni z umowy. W związku z tym, że nie są właścicielami gruntu, na którym stoi "ich" budynek, tak naprawdę nie mogą nic zrobić bez zgody gminy. Kilka dni temu radni wyrazili zgodę na sprzedaż działki, ale nie wszyscy byli "za".

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Twojego Głosu

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości