Dziś inaczej niż zwykle w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rykach, zamiast dorosłych radnych na sesji spotkali młodzi mieszkańcy gminy, żeby poruszyć najważniejsze dla nich sprawy
Z okazji Dnia Dziecka po raz drugi w tej kadencji została zwołana Sesja Rady Dzieci i Młodzieży. Udział w niej wzięło 20 radnych-uczniów ze szkół gminy Ryki.
Młodzi rajcy na początku wybrali prezydium. Przewodniczącą została Nadia Sawczuk ze szkoły w Starym Bazanowie. - Na początku nie wiedziałam o co chodzi, ale jak już zostałam wybrana, to powiedziałam "dobrze". Nie bałam się, wszystko przebiegło bardzo spontanicznie - mówi Nadia. Jest uczennicą VII klasy i jak sama przyznaje, jeszcze nie myśli o swojej przyszłości w samorządzie. - Póki co skupiam się na skończeniu szkoły podstawowej a później wyborze średniej i studiach. Nie wiem czy kiedyś będę chciała zostać samorządowcem. Wszystko może się zdarzyć - mówi. W prowadzeniu dzisiejszej sesji wspierali ją zastępczynie: Anna Gugała ze SP w Moszczance i Jagoda Wojtaś ze SP nr 2 w Rykach. a zastępcami: Anna Gugała ze SP w Moszczance i Jagoda Wojtaś ze SP nr 2 w Rykach.
Tradycyjnie obrady otworzył Ryszard Bieńczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Rykach. - Celem zwołania takiej sesji jest przede wszystkim włączenie dzieci i młodzieży w procesy podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia. Rada ma reprezentować młodych mieszkańców gminy, ale również prowadzić działania na rzecz upowszechniania wśród nich samorządności - mówi przewodniczący Bieńczyk.
Kolejnym punktem obrad było wystąpienie burmistrza Ryk. Jarosław Żaczek mówił o najważniejszych zadaniach realizowanych obecnie przez gminę. To m.in. budowa hali sportowo-widowiskowej oraz "rewitalizacja" osiedla Jana Pawła w Rykach. Nie zabrakło również informacji o najbliższych działaniach gminy. To między innymi przygotowania do budowy brakujących nitek kanalizacji sanitarnej w mieście. - Niebawem zrealizujemy ok. 10 km takiej kanalizacji. Dzięki temu Ryki będą w 100% skanalizowane - zapowiada burmistrz. Była też mowa o pomyśle "przejęcia" przez gminę stawu Buksa i stworzenie wokół niej miejsca do rekreacji.
Tematem przewodnim obrad dzieci było ich bezpieczeństwo podczas drogi z domu do szkoły oraz problem segregacji śmieci. Młodzi mieszkańcy gminy Ryki zwrócili uwagę na wciąż zbyt małą ilość ścieżek rowerowych, chodników, przejść dla pieszych, czy złych nawierzchni dróg. Postulowali też o montaż progów zwalniających w najbardziej niebezpiecznych miejscach i uzupełnienia brakującego oświetlenia ulic.
Innym istotnym tematem poruszonym przez uczniów była gospodarka śmieciowa. Młodzi postulowali o większą ilość koszy w miejscach publicznych oraz dalszą edukację w dziedzinie segregacji śmieci. Ciekawym pomysłem na zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa jest m.in. ogłoszenie konkursu na film zachęcający do właściwego segregowania śmieci czy zorganizowanie pikniku ekologicznego, podczas, którego odpowiednie służby mogłyby przekazać wiedzę na ten temat.
Sesja zakończyła się wręczeniem młodym rajcom pamiątek oraz dyplomów za udział w sesji. Były również życzenia z okazji Dnia Dziecka. - Oby na Waszych twarzach zawsze gościł uśmiech, a każdy dzień był wyjątkową przygodą - podkreślił przewodniczący Ryszard Bieńczyk.
Radni II Sesji Dzieci i Młodzieży
Zuzanna Trajer, Patrycja Grzelak, Filip Polak, Michał Sosnowski, Kamil Krupiński, Matylda Chmielewska-Rytel, Zuzanna Jurzysta, Jagoda Wojtaś, Antonina Kurek, Anna Gugała, Alicja Doroś, Wiktoria Sowa, Kaludia Pioterczak, Zofia Filipek, Nadia Sawczuk, Błażej Rosiak, Jakub Pomianowski, Julia Kajzer, Antonina Obydź, Natalia Polak
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze