Chociaż na obchody Dnia Strażaka czekali wszyscy druhowie, w tym roku imprezy nie będzie. 10 maja delegacje z poszczególnych jednostek wezmą jedynie udział we mszy świętej
Koronawirus pokrzyżował wiele planów. Odwołano dziesiątki imprez. Ze względu na szerzącą się pandemię inny wymiar będzie miał również Gminny Dzień Strażaka. W tym roku nie będzie uroczystej oprawy, a strażacy z Janopola, którzy po raz pierwszy mieli organizować spotkanie dla druhów z całej gminy Kłoczew musieli odwołać imprezę, którą przygotowywali od miesięcy.
Spotkania z okazji święta strażaków w gminie są organizowane od 2012 roku. Na tegoroczną imprezę druhowie szykowali się od dawna. Pewne wątpliwości związane z organizacją przedsięwzięcia pojawiły się już w lutym na spotkaniu sprawozdawczym. Wtedy jednak strażacy martwili się, czy termin wyborów prezydenckich nie będzie kolidował z obchodami strażackiego święta.
Na imprezie miało pojawić się blisko 130 osób, w tym ponad stu druhów i druhen z gminnych jednostek OSP oraz ok. 20 zaproszonych gości. - Mieliśmy już wszystko zamówione i ustalone. Sprzęty, kucharki, ale trzeba było to odwołać przez wirusa. Na szczęście nie ponieśliśmy żadnych kosztów, wszystko odwołaliśmy odpowiednio wcześnie, a większość działań mieliśmy robić we własnym zakresie - mówi prezes jednostki Danuta Ejchsztet. - Żal, że impreza się nie odbędzie - dodaje.
Druhowie z Janopola, organizując spotkanie, mieliby świetną okazję pochwalić się przeprowadzonymi w ubiegłym roku remontami. - Odnowiliśmy dużą salę, pomalowaliśmy ściany i podłogę, wymieniliśmy oświetlenie. Remont był kosztowny, ale bardzo potrzebny - oznajmia prezes. Pieniądze pochodziły z funduszu sołeckiego. - Na całość zabrakło. Wtedy z pomocą przyszli nam wójt i rada gminy. Otrzymaliśmy brakujące 2.300 zł za co jesteśmy bardzo wdzięczni - podsumowuje.
Każdego roku obchody Dnia Strażaka rozpoczynała uroczysta msza święta, w której udział brali druhowie z gminnych jednostek oraz władze gminy i zaproszeni goście. Tym razem nawet msza będzie wyglądała inaczej. Ze względu na ograniczenia w kłoczewskim kościele może przebywać jedynie 30 osób. - Początkowo rozmawialiśmy, że z każdej jednostki udział we mszy wezmą po dwie osoby, ale jest taka możliwość, że strażacy z Nowego Zadybia, Starego Zadybia, Stryja i Gęsiej Wólki udadzą się na mszę do swoich parafii. Wtedy u nas zostanie 6 jednostek i będziemy mogli pójść ze sztandarem - informuje Danuta Ejchsztet.
Ze względu na inny wymiar tegorocznych obchodów Dnia Strażaka życzenia dla druhów z gminy, za pośrednictwem internetu, złożył wójt Zenon Stefanowski. Podziękował druhom za ich dyspozycyjność i ofiarność. Wyraził również wdzięczność za ich zaangażowanie i poświęcony czas na rzecz rozwoju ochotniczego pożarnictwa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze