Uroczystości pogrzebowe jednej z najważniejszych postaci w historii dęblińskiej "Szkoły Orląt" trwały dwa dni (5-6 listopada)
Szczątki komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w latach 1946-1951 zostały przywiezione do Dęblina.
Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 listopada w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego została odprawiona msza święta, której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. - Miałeś zniknąć na zawsze, unicestwiony, wyklęty i wymazany z pamięci naszych rodaków. ATy trwasz. Trwasz w naszej pamięci - mówi bp Józef Guzdek. Panie Komendancie, bądź dalej solą dla Dęblińskiej Szkoły Orląt i światłem dla tych, którzy noszą stalowe mundury. (...) Zostawiłeś swoim bliskim piękny wzór wierności Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi. Przeniesiemy pamięć o Tobie w przyszłe pokolenia. Jesteśmy z Ciebie dumni! Spoczywaj w pokoju! – dodaje.
Trumna ze szczątkami generała Ścibiora została złożona przy kościele p.w. Matki Bożej Loretańskiej. Na cześć byłego komendanta Szkoły Orląt żołnierze oddali salwę honorową. Orkiestra Wojskowa odegrała "Marsz Lotników", a nad miejscem pochówku przeleciały samoloty TS-11 "Iskra". Delegacje złożyły wieńce i wiązanki, a na zakończenie zgromadzeni wysłuchali marszu żałobnego Fryderyka Chopina. Pogrzeb gen. Szczepana Ścibiora odbył się po 67 latach od jego śmierci. Były komendant "Szkoły Orląt" otrzymał pośmiertny awans na stopień generała brygady.
Gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior w sierpniu 1951 r. został aresztowany przez Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego. Przedstawiono mu fałszywy zarzut działalności dywersyjnej oraz szpiegowskiej. Podczas śledztwa był torturowany. Najwyższy Sąd Wojskowy, wyrokiem z 13 maja 1952 r., skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Pochowano go w bezimiennej mogile. Szczątki komendanta zostały odnalezione dopiero w lipcu 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Więcej o uroczystości w najbliższym numerze "Twojego Głosu".
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
propaganda, igrzyska dla ludu i sztuczny bohater...Po co , na co to? TO jak marnowano pieniądze za komuny jest niczym w porównaniu z tym co się teraz dzieje....
KODZIAŻU nawet szacunku zmarłym nie dajesz
Patriota - a czym ten czlowiek lepszy od innych ktorzy zgineli w czasie wojny czy po wojnie... Tym ze nosil mundur.....Ilus niewinnych ginelo tylko dlatego ze niesli komus pomoc ale o nich nikt nie pamietya bo munduru nie nosili, a ich mogily dawno juz zarosly. Nie jestes patriota a pewnie typowym pisowskich nacjonalista a to roznica.
Uczelnia moze zadbalaby o parkingi dla swoich studentow a nie marnowala kase na szopki i przenosila piach z jednego miejsca na drugie....
„A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie \'\'
Fałszywie oskarżony, straszliwie torturowany, skazany na śmierć i zapomnienie. Przez 66 lat rodzina nie znała miejsca pochówku. Zdrajców i zbrodniarzy odpowiedzialnych za ten ohydny mord nigdy nie ukarano.
Śpij Żołnierzu w pokoju.
Wielki Człowiek! Spoczywaj w spokoju!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI
propaganda, igrzyska dla ludu i sztuczny bohater...Po co , na co to? TO jak marnowano pieniądze za komuny jest niczym w porównaniu z tym co się teraz dzieje....
KODZIAŻU nawet szacunku zmarłym nie dajesz
Patriota - a czym ten czlowiek lepszy od innych ktorzy zgineli w czasie wojny czy po wojnie... Tym ze nosil mundur.....Ilus niewinnych ginelo tylko dlatego ze niesli komus pomoc ale o nich nikt nie pamietya bo munduru nie nosili, a ich mogily dawno juz zarosly. Nie jestes patriota a pewnie typowym pisowskich nacjonalista a to roznica.