Na miejscu jest łącznie 21 żołnierzy z 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają działania strażaków i innych służb
w miejscowości Gózd w gminie Kłoczew, której mieszkańcy zostali w ubiegłą niedzielę dotknięci skutkami nawałnicy.
- Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminie Kłoczew w powiecie ryckim. W czwartek (19 sierpnia -przyp.red.) skierowano żołnierzy z 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty, którzy od samego rana stawili się na miejscu zdarzenia i przystąpili do działania - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2BLOT.
Obecnie na miejscu pracuje 21 żołnierzy OT wraz ze specjalistycznym sprzętem. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew oraz bezpośrednią pomoc mieszkańcom poszkodowanym przez żywioł. - Działanie żołnierzy przewidziane jest do dnia 21 sierpnia z możliwością przedłużenia w przypadku gdy sytuacja będzie tego wymagała - dodaje kpt. Stanula.
Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.
Przypomnijmy, że to już kolejne działanie lubelskich Terytorialsów. W ostatnich miesiącach w zakresie usuwania skutków nawałnic. - W czerwcu w gminie Wilków żołnierze 2LBOT również zostali użyci do usuwania skutków wichury. Tam też został wykorzystany sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu brygady min. piły spalinowe - podkreśla oficer prasowy 2 BLOT.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze