Reklama

Gmina Ryki podpisała porozumienie. Będą wspierać Czyste Powietrze

Dzisiaj w Rykach gościł prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Celem wizyty było podpisanie porozumienia z burmistrzem Ryk o współpracy na rzecz ochrony środowiska w kontekście rządowego programu "Czyste Powietrze"

Porozumienie ustala zasady promocji programu Czyste Powietrze i realizacji na terenie gminy. Jest pierwszym podpisanym na nowych zasadach w województwie lubelskim. Współpraca będzie przekładać się na pieniądze. - Nie tylko chodzi o podpisanie dokumentu, ale będzie też refundacja dla gminy, która wystawi zaświadczenie dla mieszkańca starającego się o udział w programie Czyste Powietrze i pomoże przy wypełnieniu wniosku. Jednej i drugiej stronie będzie się to opłacać - oznajmia Grzegorz Grzywaczewski, prezes WFOŚiGW.

Program Czyste Powietrze zaplanowany jest do 2029 roku. Na jego realizację przewiduje się 100 mld zł. - W województwie lubelskim aktualnie jest złożonych 11,5 tysięcy wniosków. Kwota na dofinansowanie to ponad 80 mln zł. To realne pieniądze, które już spływają do mieszkańców - podkreśla prezes. Teraz dostęp do środków na ten cel dla mieszkańców gminy Ryki ma być łatwiejszy. Zainteresowani dofinansowaniem będą mogli wszelkie formalności załatwić w Urzędzie Gminy. Od uzyskania zaświadczenia o kryterium dochodowym (realizacja przez OPS) po pomoc w wypełnianiu wniosków (w referacie ds. Gospodarki Odpadami). - Część społeczeństwa, zwłaszcza starsze osoby nie mogą skorzystać z tego programu przez to, że nie potrafią obsługiwać komputera. Dzięki temu porozumieniu zmieni się to na korzyść tych osób - zaznacza prezes Grzywaczewski.

Reklama

Program Będzie wspiera również, te osoby z niższymi dochodami. Rodziny wieloosobowe, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1400 zł (jednoosobowe 1960 zł) mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 60%. - Dla wielu naszych mieszkańców inwestycja związana z wymianą źródeł ciepła jest ciągle poważnym wyzwaniem finansowym. Ten program daje szanse na to, żeby te osoby mogły wymienić źródła ciepła, zainwestować w zdrowie - mówi burmistrz Jarosław Żaczek.

Sama gmina również podejmuje w ostatnich latach szereg działań, które mają ograniczać emisję gazów cieplarnianych i poprawić jakość życia mieszkańców. Mowa choćby o projektach instalacji OZE. - Mamy jeszcze w tym zakresie wiele do zrobienia, bo Ryki i nasze miejscowości to ciągle jeszcze dymiące kominy, ale myślę, że ten program może wiele zmienić - uważa burmistrz Żaczek.

Reklama

 

 

 

 

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    amerykanin - niezalogowany 2020-12-15 13:26:40

    pan Kowlaczyk super gość esencja pis

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Krzywy Maniek - niezalogowany 2020-12-15 18:34:14

    Na razie to powietrze wokół Ryk jest śmierdzące.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-12-16 16:40:24

    Krzycząc głośno o ekologii i czystym powietrzu zapominamy o wielu ważnych sprawach. Mianowicie jaki % całej światowej emisji CO2 stanowi Europa. O co chodzi w tej całej ekologii i czy jesteśmy w stanie swoja postawą skłonić do refleksji kraje które nie mają żadnych zahamowan w emisji CO2 a produkują go tyle w miesiąc co Europa w dwa lata. Wreszcie czy emisja CO2 to tylko dym z komina, tłumika auta i fabryki, a ile emitują go samoloty pasażerskie których nad Europą cale mrowie. Trzeba sobie zadać te pytania i wyciągnąć mądre wnioski

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości