Coraz bliżej do zmiany kategorii przejazdu kolejowego przy szkole. Będzie bezpieczniej
Wiele lat temu zapory na przejeździe kolejowym przy szkole w Leopoldowie funkcjonowały. Był nawet dróżnik, który zamykał i otwierał przejazd, kiedy pociąg przejechał. Później zapadła decyzja o obniżeniu kategorii przejazdu z "B" na "C" i likwidacji szlabanów. Pojawiła się natomiast sygnalizacja świetlna i dźwiękowa informująca o nadjeżdżającym pociągu. Z racji tego, że skrzyżowanie drogi powiatowej z torami kolejowymi znajduje się przy samej szkole podstawowej takie rozwiązanie nie było najbezpieczniejsze. W przeszłości dochodziło tu nawet do wypadków śmiertelnych.
Kategoria przejazdu zależy głównie od iloczynu ruchu, prędkości pociągów, widoczności na przejeździe oraz ilości torów. Przeprowadzony w drugiej połowie 2016 roku remont nawierzchni asfaltowej drogi powiatowej i poprawa komfortu podróżowania przyniosła zwiększony ruch samochodowy. Coraz więcej kierowców z Łukowa, Krzywdy, Woli Gułowskiej czy Adamowa przejeżdża przez Leopoldów.
Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Pod petycją o zmianę kategorii "C" na "B", która skutkowałaby zainstalowaniem na tym przejeździe zapór, w krótkim czasie podpisało się 455 osób. - Przy zbieraniu podpisów nie spotkałem się z negatywnymi komentarzami. Wszyscy uważają, że to słuszna inicjatywa - informował Jarosław Markiewicz, sołtys Leopoldowa Południe. Petycja trafiła do dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.
Wiosną 2018 roku, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie osobiście przyjechał do Leopoldowa, żeby zapoznać się z problemem. Żeby mówić o zmianie kategorii przejazdu z "C" na "B", czyli takiego z automatycznie opuszczanymi zaporami należało wykonać nowy pomiar natężenia ruchu. Żeby pojawiły się zapory, to iloczyn natężenia ruchu musi wynieść między 60 a 150 tys. pojazdo-pociągów. Ostatnie Pomiary na tym przejeździe w 2016 roku dały wynik 31 tys.
Była też mowa o przebudowie odcinka drogi odcinaka drogi i samego przejazdu, aby polepszyć widoczność kierowcom, głównie jadącym w kierunku Grabowa. Droga biegnie wzdłuż torów zaledwie kilka metrów od szyn i nagle pod kątem 90 stopni skręca na tory. Ciężarówki mają spory problem, żeby się "wyrobić". PKP proponowało poszerzenie i zwiększenie kąta skrzyżowania drogi z torami.
Ostatecznie "wygrała" jednak opcja budowy zapór. Inwestycja dobiega końca.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten przejazd to masakra . Zaorac to zresztą można zaorac cały lepolodow
JAk zaorasz cały Leopoldów, to którędy do Ryk będziesz jeździł Inteligencie???
Zaorać to sobie możesz grabów. Który chcesz albo oba po kolei.
Widze ze Wandzia dobrze dostała po pysku od Grabowa albo jest brzydka i jej nie chcieli zaruchać skoro tak pisze.Wandzia rób swoje wino w łape jak to lybisz i stoi caly caly dzieñ pod sklepem.Pozdrawiam Grabów Szlachecki bo Rycki za cienki jest.
Ten przejazd to masakra . Zaorac to zresztą można zaorac cały lepolodow
JAk zaorasz cały Leopoldów, to którędy do Ryk będziesz jeździł Inteligencie???
Zaorać to sobie możesz grabów. Który chcesz albo oba po kolei.