Reklama

Kolejarze budują zapory na przejeździe w Leopoldowie

Coraz bliżej do zmiany kategorii przejazdu kolejowego przy szkole. Będzie bezpieczniej

Wiele lat temu zapory na przejeździe kolejowym przy szkole w Leopoldowie funkcjonowały. Był nawet dróżnik, który zamykał i otwierał przejazd, kiedy pociąg przejechał. Później zapadła decyzja o obniżeniu kategorii przejazdu z "B" na "C" i likwidacji szlabanów. Pojawiła się natomiast sygnalizacja świetlna i dźwiękowa informująca o nadjeżdżającym pociągu. Z racji tego, że skrzyżowanie drogi powiatowej z torami kolejowymi znajduje się przy samej szkole podstawowej takie rozwiązanie nie było najbezpieczniejsze. W przeszłości dochodziło tu nawet do wypadków śmiertelnych.

 Kategoria przejazdu zależy głównie od iloczynu ruchu, prędkości pociągów, widoczności na przejeździe oraz ilości torów. Przeprowadzony w drugiej połowie 2016 roku remont nawierzchni asfaltowej drogi powiatowej i poprawa komfortu podróżowania przyniosła zwiększony ruch samochodowy. Coraz więcej kierowców z Łukowa, Krzywdy, Woli Gułowskiej czy Adamowa przejeżdża przez Leopoldów. 

Reklama

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Pod petycją o zmianę kategorii "C" na "B", która skutkowałaby zainstalowaniem na tym przejeździe zapór, w krótkim czasie podpisało się 455 osób. - Przy zbieraniu podpisów nie spotkałem się z negatywnymi komentarzami. Wszyscy uważają, że to słuszna inicjatywa - informował Jarosław Markiewicz, sołtys Leopoldowa Południe. Petycja trafiła do dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie. 

Wiosną 2018 roku, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie osobiście przyjechał do Leopoldowa, żeby zapoznać się z problemem. Żeby mówić o zmianie kategorii przejazdu z "C" na "B", czyli takiego z automatycznie opuszczanymi zaporami należało wykonać nowy pomiar natężenia ruchu. Żeby pojawiły się zapory, to iloczyn natężenia ruchu musi wynieść między 60 a 150 tys. pojazdo-pociągów. Ostatnie Pomiary na tym przejeździe w 2016 roku dały wynik 31 tys.

Reklama

Była też mowa o przebudowie odcinka drogi odcinaka drogi i samego przejazdu, aby polepszyć widoczność kierowcom, głównie jadącym w kierunku Grabowa. Droga biegnie wzdłuż torów zaledwie kilka metrów od szyn i nagle pod kątem 90 stopni skręca na tory. Ciężarówki mają spory problem, żeby się "wyrobić". PKP proponowało poszerzenie i zwiększenie kąta skrzyżowania drogi z torami.

Ostatecznie "wygrała" jednak opcja budowy zapór. Inwestycja dobiega końca.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Grabowiak - niezalogowany 2020-11-13 18:07:51

    Ten przejazd to masakra . Zaorac to zresztą można zaorac cały lepolodow

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Kopex - niezalogowany 2020-11-15 21:36:38

    JAk zaorasz cały Leopoldów, to którędy do Ryk będziesz jeździł Inteligencie???

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wandzia - niezalogowany 2020-11-16 12:28:05

    Zaorać to sobie możesz grabów. Który chcesz albo oba po kolei.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości