Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej trafi do ustawy. Wkrótce za brak maseczki na twarzy zapłacimy nawet 1000 zł
Rząd stara się jeszcze bardziej przymusić obywateli do zasłaniania ust i nosów. W związku z tym szykuje większe kary dla tych, którzy pandemię uważają za wymysł, a noszenie maseczek traktują jako odbieranie im wolności. Po wprowadzonych zmianach mandat za brak maseczki wyniesie nie 500 zł, a drugie tyle. Regulacje mają być tak ułożone, by nie wzbudzać żadnych wątpliwości, również w sądach. Brak nałożonej maseczki ma być traktowany jak wykroczenie. Legislacyjne propozycje ustawy trafiły już do Sejmu.
Mało tego mandat za brak maseczki będzie mógł wlepić nie tylko policjant, ale także np. pracownik Straży Ochrony Kolei. Za nieprzyjęcie mandatu funkcjonariusze będą mogli skierować sprawę do sądu. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. Jeśli sprawą zajmie się nie sąd a Sanepid kara administracyjna może wynieść od 5 do nawet 30 tys. zł.
Zasłanianie ust i nosa
Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:
1) w środkach transportu publicznego;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b) na terenie nieruchomości wspólnych,
c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
(zdj. ryki.lubelska,policja.gov.pl)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Brak stanu wyjątkowego jak razie... Art 31 Ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej A wymuszanie noszenia maseczki jest przestępstwem ściąganym z art 191 par. 1.1 w myśl art31 ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Więc zastanowił bym sie nad tym co się robi ... Osoby zdrowe nie mają obowiązku nosić maski . Polska... Musieli by zmienić konstytucję co dla nich nie jest problemem bo mają nas gdzies
Kiedy tworzono konstytucje nikt nie bral pod uwage pandemi. Wiec co ci daje ten paragraf? Co ochroni cie przez chorba, komu i co udowodnisz nie noszac maseczki? Czy ten paragraf uratue ci zycie??? To tak ja z upieraniem sie, ze mam pierwszenstwo na przejsciu dla pieszych wiec moge sie wpierdzielic sie pod nadjezdzajacy samochod - i co ci po tym, ze miales pierszenstwo na pasach kiedy cie zapakuja do plastikowego worak zbierajac z tych pasow???? Myslenie nie boli? To jest przyklad jak durny przepis zabija tego co w niego tak wierzy.
No właśnie brali pod uwagę pandemię, do tego odnosi się wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tylko ten rząd na siłę nie chce go wprowadzać, bo oni dbają tylko o swoje interesy
Nie bardzo rozumie czemu ludzie maja problem z noszeniem maseczek??? Zanim zaczela sie ta cale pandemia i Covid zawladnal swiatem ci co podrozuja po swiecie mogli zobaczyc jak w Japoni czy Korei Poludniowej ludzie na codzien nosili maseczki. Czemu? Zeby nie wydychac spalin, zanieczyszczen powietrza czy zeby nie zarazic sie np banalna grypa. Tam poziom higieny i dbalosci o zdrowie jest bardzo wysoki -kto byl to wie. W Polsce opowiadaja ludzie ze nabawia sie grzybicy pluc??? Czy ci ludzie chociaz maja pojecie co to grzybica pluc i jak ja mozna nabyc- oczywiscie, ze nie. W dobie internetu i dostepu do informacji nawet nie chce im sie sprawdzic ze grzybica to powazna sprawa i nie bierze sie z maseczek. A poza tym maseczki jednorazowe sie wyrzuca po kazdym uzyciu a wielokrotnego uzytku pierze sie KADEGO DNIA a nie jak to robi przecietny Polak z majkami ktore pierze raz na tydzien. Przeciwnicy mowia, ze im maska smierdzi- to nie maska to wasz oddech od niemytych zebow! Zacznijcie myc zeby to was oddech nie zabije- te durnowate argumenty jedynie swiadcza o waszym braku higieny!!! A poza tym jak nosicie maseczke to wasze szanse na zarazenie sie grypa rowniez maleja- myslenie was boli. Wiadomo, ze maseczka nie chroni w 100% ale nic nie daje calkowitej ochrony przeciwko wirusom czy bakteriom a jedynie zmniejsze ryzyko zakazenia- czy to tez tak trudno zrozumiec. Niektorzy maja takie same myslenie jak w przypadku prezerwaty- skoro prezerwatywa nie zapobiega ciazy w 100 procentach to nie bede jej uzywac - a potem jest jak jest. Czy niektorzy musza sie buntowac dla samego buntowania i powtarzac farmazony nierozgarnietych ludzi intelektualnie??? Jest mroz ale na zlosc mamie nie zaloze czapki i odmroze sobie uszy - tak mozna tylko podsumowac takie zachowanie....Komu wy robicie na zlosc? Jedynie sobie.
Azja.. co ma do tego Azja. U nich dobrze mówisz syf w powietrzu pyły smog itp dlatego noszą xd Hmm co do tej konstytucji ... Nie to że jestem za czy przeciw ale zwróćcie uwagę na to co oni robią prowadzą do paniki społeczeństwa .. i latwego sterowania ludem. Nie wierzycie mi ? Sprawdźcie statystyki zgonów xd w 2018czy 2019 i w tym roku w tym roku mamy mniej zgonów niż w poprzednich i gdzie te kostnice zapchane ? Mówimy oczywiście tylko o miesiącach. Które już były żeby nie było że biorę pod uwagę cały rok ;).
Azja często ma lepsze powietrze, bo nie jest oparta na węglu. Pytałem Azjatów i maski noszą, aby innych nie zarażać, gdy są chorzy - w Polsce każdy ma każdego w dupie, więc nie zadziała. Co do umieralności. Warto patrzeć na takie statystyki w perspektywie 10letniej. W 2016 mieliśmy doczynienia z pogorszeniem jakości życia osób starszych (dobra zmiana xd) i znacznego wzrostu współczynnika zgonów, także tegoroczne dane należałoby porównać z tymi ,, normalnymi" sprzed 2016
Ponieważ nie nosimy maseczki tylko podczas pewnych czynności (jak np. podczas operacji lekarz) i nie zmieniamy ich co 20 min. Wychodzimy z domu i większość ludzi chodzi w tej samej masce aż nie wróci do domu, niektórzy biorą sobie 1,2 na zmianę, co i tak nie wystarcza aby nie wdychać tego co w naturalny sposób nasz organizm wydała. Człowiek ma w nosie włoski i ogólnie w organizmie po drodze wędrówki powietrza aparatury zatrzymujące wdychające drobnoustroje. Tak to stworzyła natura. Noszenie masek nie jest naturalne. Jak się wypróżniamy to nie staramy się spowrotem tego spożytkować. Również dla większości ludzi jest to po prostu niekomfortowe, maska po kilkudziesięciu minutach jest zawilgotniała, no chyba że jest duży wiatr, ludzie się nie rozumieją, bo maseczka ogranicza swobodę wypowiedzi. Nie wiem czemu tak się niektórzy upierają że noszenie maseczek nie przeszkadza, ja osobiście lubię czuć się sfobodnie, nie lubię zimą tych wszystkich warstw (co nie znaczy że nie lubię zimy), zakładam bo zimno. Tak samo w niektórych zawodach ludzie noszą maseczki bo to jest lepsze niż wdychanie pyłu czy innego rodzaju substancji. Ale nikt mnie nie utwierdzi w przekonaniu że noszenie przez zdrowe osoby maski w miejscach, gdzie mijasz się z 1 osobą na 100m ma jakikolwiek sens i dobroczynnie wpływa na zdrowie ludzi,nawet jak będą tak twierdzić i wałkować to od rana do wieczora w TVPPIS
Jak Ci tak Polacy śmierdzą to wypad
Jak dostaniesz maskne i trądzik, który leczy się antybiotykami i ciągle nie można go zwalczyć - to zrozumiesz jak to szkodzi. Ciekawe, jak wyjdziesz z taką twarzą z bąblami na ulicę? Będziesz musiała nosić maskę do końca życia, żeby tego nie pokazywać. O rozwoju gronkowca, czy przewlekłych chorób płuc przez oddychanie nie piszę, bo dla Ciebie to fantazja, bo niewidoczne dla oka czyli nie dzieje się nic złego. Pozostanę więc przy widocznych dla każdego objawach skórnych. Tu tylko poinformuję, że po pół godzinie noszenia w miejscu publicznym na masce może namnożyć się kolonia 100 milionów bakterii. Zdrowego wdychania!
rusz 4 litery to zobaczysz że większy syf masz w Rykach niż w Japoni czy Koreii. W dooopie byłeś i gooowno widziałeś....Tylko takie durnowate komentarze jak twój mozna tak zkwitować, Tak się składa że ona ma rację...Ale ty pewnie nigdzie nie byłeś to piszesz farmazony.
super komentarz , trzeba nosić dla siebie i innych, a że rząd wprowadza to prawnie czy bezprawnie to za to kiedyś odpowie .
Kolejna bzdura w celu dalszego zastraszania Polaków. https://wprawo.pl/nakaz-powszechnego-maskowania-nadal-bezprawny-wolnosci-obywatelskie-nie-moga-byc-ograniczane-rozporzadzeniem/
http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/jak_ppremier_morawiecki_i,p637461920
Brak stanu wyjątkowego jak razie... Art 31 Ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej A wymuszanie noszenia maseczki jest przestępstwem ściąganym z art 191 par. 1.1 w myśl art31 ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Więc zastanowił bym sie nad tym co się robi ... Osoby zdrowe nie mają obowiązku nosić maski . Polska... Musieli by zmienić konstytucję co dla nich nie jest problemem bo mają nas gdzies
Kiedy tworzono konstytucje nikt nie bral pod uwage pandemi. Wiec co ci daje ten paragraf? Co ochroni cie przez chorba, komu i co udowodnisz nie noszac maseczki? Czy ten paragraf uratue ci zycie??? To tak ja z upieraniem sie, ze mam pierwszenstwo na przejsciu dla pieszych wiec moge sie wpierdzielic sie pod nadjezdzajacy samochod - i co ci po tym, ze miales pierszenstwo na pasach kiedy cie zapakuja do plastikowego worak zbierajac z tych pasow???? Myslenie nie boli? To jest przyklad jak durny przepis zabija tego co w niego tak wierzy.
No właśnie brali pod uwagę pandemię, do tego odnosi się wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tylko ten rząd na siłę nie chce go wprowadzać, bo oni dbają tylko o swoje interesy