Reklama

Konstytucja nie pomoże. Kara za brak maseczki wzrośnie dwukrotnie

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej trafi do ustawy. Wkrótce za brak maseczki na twarzy zapłacimy nawet 1000 zł

Rząd stara się jeszcze bardziej przymusić obywateli do zasłaniania ust i nosów. W związku z tym szykuje większe kary dla tych, którzy pandemię uważają za wymysł, a noszenie maseczek traktują jako odbieranie im wolności. Po wprowadzonych zmianach mandat za brak maseczki wyniesie nie 500 zł, a drugie tyle. Regulacje mają być tak ułożone, by nie wzbudzać  żadnych wątpliwości, również w sądach. Brak nałożonej maseczki ma być traktowany jak wykroczenie. Legislacyjne propozycje ustawy trafiły już do Sejmu.

Mało tego mandat za brak maseczki będzie mógł wlepić nie tylko policjant, ale także np. pracownik Straży Ochrony Kolei. Za nieprzyjęcie mandatu funkcjonariusze będą mogli skierować sprawę do sądu. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. Jeśli sprawą zajmie się nie sąd a Sanepid kara administracyjna może wynieść od 5 do nawet 30 tys. zł.

Reklama

Zasłanianie ust i nosa

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

1) w środkach transportu publicznego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

b) na terenie nieruchomości wspólnych,

c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

Reklama

d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

 

 

(zdj. ryki.lubelska,policja.gov.pl)

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    obywatel - niezalogowany 2020-10-29 13:13:20

    Brak stanu wyjątkowego jak razie... Art 31 Ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej A wymuszanie noszenia maseczki jest przestępstwem ściąganym z art 191 par. 1.1 w myśl art31 ustęp 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Więc zastanowił bym sie nad tym co się robi ... Osoby zdrowe nie mają obowiązku nosić maski . Polska... Musieli by zmienić konstytucję co dla nich nie jest problemem bo mają nas gdzies

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Wyspiara - niezalogowany 2020-10-29 13:38:40

    Kiedy tworzono konstytucje nikt nie bral pod uwage pandemi. Wiec co ci daje ten paragraf? Co ochroni cie przez chorba, komu i co udowodnisz nie noszac maseczki? Czy ten paragraf uratue ci zycie??? To tak ja z upieraniem sie, ze mam pierwszenstwo na przejsciu dla pieszych wiec moge sie wpierdzielic sie pod nadjezdzajacy samochod - i co ci po tym, ze miales pierszenstwo na pasach kiedy cie zapakuja do plastikowego worak zbierajac z tych pasow???? Myslenie nie boli? To jest przyklad jak durny przepis zabija tego co w niego tak wierzy.

    • Zgłoś wpis
  • Ta gazeta ssie - niezalogowany 2020-10-30 08:04:10

    No właśnie brali pod uwagę pandemię, do tego odnosi się wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tylko ten rząd na siłę nie chce go wprowadzać, bo oni dbają tylko o swoje interesy

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości