Dęblin ponownie stał się centrum międzynarodowego szkolenia wojskowego! W ramach Międzynarodowego Tygodnia Kadetów do Lotniczej Akademii Wojskowej przyjechali przedstawiciele aż 16 krajów, by wspólnie trenować, wymieniać doświadczenia i świętować 100-lecie Szkoły Orląt. To nie tylko prestiżowe wydarzenie edukacyjne, ale także okazja do poznania historii polskiego lotnictwa wojskowego.
W czwartej edycji Międzynarodowego Tygodnia Kadetów uczestniczy 52 zagranicznych studentów z 18 akademii sił powietrznych. Reprezentują oni m.in. Belgię, Niemcy, Koreę Południową, Włochy, Francję, Norwegię, Ukrainę i Litwę. Młodzi piloci, operatorzy dronów, kontrolerzy ruchu lotniczego i nawigatorzy przez tydzień zapoznają się z polskim systemem szkolenia wojskowego.
W programie znalazły się wizyty w Muzeum Sił Powietrznych, Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego, a także Wielonarodowym Centrum Szkolenia Integracji Powietrzno-Lądowej. Kadeci uczestniczą w zajęciach w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego, gdzie w nowoczesnym centrum symulatorowym mogą obserwować treningi na samolocie M-346 Bielik. Edukacja łączy się z historią – przyszli oficerowie poznają tradycje Szkoły Orląt oraz kulturę Polski. Program wzbogacają zajęcia sportowe, survivalowe i wycieczka do Warszawy.
Rok 2025 to wyjątkowy czas dla Lotniczej Akademii Wojskowej – instytucja obchodzi stulecie powstania. Szkoła Orląt, powołana w 1925 roku w Grudziądzu, została przeniesiona do Dęblina dwa lata później. Jej absolwenci zapisali się złotymi zgłoskami w historii, m.in. jako dowódcy dywizjonów w bitwie o Anglię.
Dziś LAW kształci nie tylko przyszłych pilotów wojskowych, ale także specjalistów lotnictwa cywilnego. Posiada 39 statków powietrznych i rozbudowaną strukturę dydaktyczną, oferując studia stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe i kursy doszkalające.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze