Reklama

Najczęściej palą się sadze oraz pojawia się czad. Jak uniknąć śmiertelnego zagrożenia?

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Strażacy podpowiadają co trzeba zrobić, aby uniknąć śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla

Dwie osoby poniosły śmierć

Ze strażackich statystyk wynika, że w ostatnich dwóch sezonach grzewczych było 17 pożarów budynków mieszkalnych, 30 pożarów sadzy w kominie i 11 zdarzeń, w których wystąpił tlenek węgla. W pożarach poszkodowanych zostało 7 osób, w tym 2 dzieci. Niestety 2 osoby poniosły śmierć.

Od początku 2021 roku były 4 pożary budynków mieszkalnych i 2 pożary sadzy w kominie.

W sezonie grzewczym często do dogrzewania budynków używane są piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach.

Reklama

Największe zagrożenie

Największym zagrożeniem jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych - złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

Reklama

Straż zaleca

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach zaleca:
• nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych, jak również na paliwo stałe,
• wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
• używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia.

Obowiązujące przepisy nakazują właścicielowi co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Reklama

Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym.

Czujka może zapobiec tragedii

Reklama

Warto też kupić czujnik tlenku węgla i dymu. Kilkanaście złotych wydanych na czujkę może zapobiec tragedii.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości