Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Strażacy podpowiadają co trzeba zrobić, aby uniknąć śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla
Dwie osoby poniosły śmierć
Ze strażackich statystyk wynika, że w ostatnich dwóch sezonach grzewczych było 17 pożarów budynków mieszkalnych, 30 pożarów sadzy w kominie i 11 zdarzeń, w których wystąpił tlenek węgla. W pożarach poszkodowanych zostało 7 osób, w tym 2 dzieci. Niestety 2 osoby poniosły śmierć.
Od początku 2021 roku były 4 pożary budynków mieszkalnych i 2 pożary sadzy w kominie.
W sezonie grzewczym często do dogrzewania budynków używane są piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach.
Największe zagrożenie
Największym zagrożeniem jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych - złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.
Straż zaleca
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach zaleca:
• nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych, jak również na paliwo stałe,
• wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
• używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia.
Obowiązujące przepisy nakazują właścicielowi co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym.
Czujka może zapobiec tragedii
Warto też kupić czujnik tlenku węgla i dymu. Kilkanaście złotych wydanych na czujkę może zapobiec tragedii.



Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze