Reklama

Nie masz odblasku? Możesz dostać mandat

Za nierespektowanie nakazu noszenia elementów odblaskowych grozi mandat od 20 do nawet 500 zł

Jesienno-zimowa aura nie sprzyja kierowcom i pieszym. W tym okresie zmniejsza się widoczność na drodze. Możemy ją poprawić nosząc odblaski. 

Wyłonił się z cienia

Pieszy lub rowerzysta wyposażony w element odblaskowy, a najlepiej w kamizelkę, jest widoczny w światłach samochodowych ze 150 metrów. Człowiek bez takiego zabezpieczenia, ubrany w ciemną odzież, jest dostrzegany przez kierowcę, gdy na reakcję często jest już za późno.

- W ostatnią niedzielę, gdy zapadał zmierzch wracałam z Warszawy. Jechałam swoim autem drogą wojewódzką - opowiada pani Magdalena z Dęblina. - Na wysokości Stężycy nagle na poboczu wyłonił się jakiś cień. Ominęłam go dosłownie w ostatnim momencie. To był człowiek. Niby szedł prawidłową stroną jezdni, ale ubrany był w ciemne spodnie i ciemną kurtkę. Nie miał żadnego odblasku. Nie był dla mnie widoczny. Czy naprawdę tak trudno jest sprawić sobie element odblaskowy? - dodaje kobieta. 

Reklama

Bez względu na wiek

Od 31 sierpnia 2014 r. prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek stosowania elementów odblaskowych przez pieszych. - Noszenie elementów odblaskowych lub latarki w sposób widoczny dla kierowców jest obowiązkowe po zapadnięciu zmierzchu na drogach publicznych w terenie niezabudowanym, jeśli wzdłuż niej nie ma chodnika - wyjaśnia st. asp. Radosław Żmuda, rzecznik prasowy KPP. Przepis dotyczy wszystkich pieszych, bez względu na ich wiek.

Wyjątek stanowi pieszy, który znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. - Warto jednak pamiętać, że za pieszego uważa się także osobę prowadzącą, pchającą lub ciągnącą rower, motorower lub motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, osobę poruszającą się na hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej - wymienia st. asp. Żmuda.

Reklama

Kształt nie ma znaczenia

Przepisy nie określają rodzaju, kształtu ani koloru odblasku. Może to być to opaska, kamizelka, odblaskowa zawieszka itp. - Odblask ma być noszony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, czyli od strony nadjeżdżających pojazdów. Najlepiej, gdy odblask umieszczony jest jak najniżej, tak aby jak najwcześniej znalazł się w obszarze oświetlanym przez światła pojazdu - zauważa rzecznik policji. Za nierespektowanie tego nakazu grozi mandat od 20 do nawet 500 zł. Jego wysokość należy do oceny interweniującego policjanta w zależności, jak duże zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu spowodował pieszy.

Reklama

Lewą stroną i jeden za drugim 

St. asp. Radosław Żmuda przypomina, że piesi mają obowiązek korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. - Należy jednak pamiętać, że poruszanie się w takim przypadku jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni - przypomina policjant. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Pieszy poruszający się jezdnią ma obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie w przypadku małego natężenia ruchu pojazdów.

Reklama

 

 

 

 

 

 

Marlena Kuna

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości