Wczoraj (5 października) w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach zmarł ks. kan. Antoni Woroszyło, emerytowany wieloletni proboszcz parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy. Ostatnio mieszkał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu k. Siedlec. Miał 89 lat
Ksiądz kanonik Antoni Woroszyło pochodził z parafii Św. Małgorzaty w Ulanie Majoracie. W kapłaństwie przeżył 64 lata. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 roku. 20 lat później został mianowany wiceproboszczem a od 1984 roku proboszczem parafii w Stężycy. Był nim do 2005 roku. Po przejściu na emeryturę, na tej funkcji zastąpił go ks. Michał Stańczuk. Dotychczasowy proboszcz nie opuścił Stężycy. Zamieszkał w budynku parafialnym i nadal wspomagał pracujących tu księży w posłudze. Udzielał sakramentów, pracował w konfesjonale jako spowiednik, odwiedzał sąsiednie parafie m.in. podczas odpustów. Cały czas cieszył się uznaniem parafian. Jednak postępujący wiek i pogarszający się stan zdrowia sprawiały, że kapłan wymagał coraz większej opieki. Stąd wiosną ubiegłego roku zapadła decyzja o przeniesieniu do Domu Księży Seniorów w Siedlcach.
- Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze tak mądrego i dobrego człowieka. I takiego go zapamiętamy. Jako człowieka, który całym sobą zaangażował się w życie tej społeczności. Który nas rozumiał, wspierał i prowadził - mówi Marek Błachnio.
Parafianie są wdzięczni nie tylko za posługę duszpasterską, ale również za dzieła materialne. - Za inicjatywę budowy kaplic w Brzeźcach i Rokitni służących modlitwie, za pracę, serce i zdrowie włożone, aby nasze świątynie i ich otoczenie były coraz piękniejsze - zaznacza Anna Wąsowska.
Ksiądz Antoni przez całą swoją pracę duszpasterską był otwarty na nowe inicjatywy. W 1993 roku parafianie zwrócili się z propozycją założenia dziecięcej scholi. Proboszcz zgodził się od razu. Schola przyjęła nazwę "Radość".
Uroczystości pogrzebowe ś.p. ks. kan. Antoniego Woroszyło odbędą się w Stężycy. W niedzielę, 8 października o godz. 19:00 rozpocznie się Msza św. żałobna. W poniedziałek, 9 października o godz. 11:00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa. Pół godziny wcześniej zostanie odmówiony różaniec .
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze