Spotkanie absolwentów po 55 latach od matury w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Rykach. Wspomnienia, refleksje, zmiany w szkole. Wzruszające historie, sentyment, wspólne wspomnienia. Powitanie dyrektora, skarbnica anegdot, praktyczna edukacja, pamięć o patronie.
Wzruszające spotkanie po 55 latach od matury odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach. Absolwenci rocznika 1970 ponownie zasiedli w szkolnych ławach. Mimo upływu czasu, duch dawnej wspólnoty pozostał żywy. Wspomnienia szkolnych lat ożyły w murach szkoły. Sami absolwenci przyznają, że szkoła zmieniła się nie do poznania.
Z biegiem lat – wspomnienia i refleksje
Tegoroczny zjazd zgromadził dziewięć osób. Klasa liczyła pierwotnie 43 uczniów. Wychowawczynią klasy była Danuta Wernicka. „Niestety, czas szybko płynie i jest nas coraz mniej. Już około 20 kolegów z naszej klasy nie żyje. My, póki możemy, chcemy się jeszcze spotykać i wspominać szkolne lata” – mówi Mieczysław Jeżewski, jeden z uczestników spotkania. Podkreśla on wagę i sentymentalny charakter tych regularnych zjazdów.
Szkoła wczoraj i dziś
Absolwentów powitał dyrektor Grzegorz Kamiński. Nie kryli oni zdumienia, widząc nowoczesne oblicze placówki. „Tego budynku, w którym jesteśmy, za naszych czasów w ogóle nie było. Klasę mieliśmy tam, gdzie jest internat. Pamiętam też, że tu, gdzie teraz jest Spółdzielnia Mleczarska, wtedy było targowisko. W czasie lekcji przez okna obserwowaliśmy handel” – wspomina Piotr Szyndler. Dyrektor Kamiński wyraził radość z odwiedzin. Podkreślił, że takie spotkania to „ogromny zaszczyt” dla szkoły.
"Szkoła życia" – nauka i umiejętności
Spotkanie było skarbnicą anegdot i wzruszających historii. Uczestnicy z rozrzewnieniem wspominali lata nauki. Zwłaszcza zajęcia w warsztatach szkolnych. Jak podkreśla Mieczysław Jeżewski, były one „szkołą życia”. „Dzięki nim nauczyliśmy się wielu umiejętności. Wiele rzeczy do tej pory można wykonać samemu w domu. Nie trzeba wzywać fachowców do najdrobniejszej pracy” – dodaje Jeżewski. Podkreśla on praktyczny wymiar ówczesnej edukacji.
Pamięć o patronie i kontynuacja tradycji
Podczas wizyty absolwenci złożyli kwiaty pod pomnikiem założyciela i patrona szkoły, Władysława Korżyka. Wśród nich byli: Mirosław Czarny, Barbara Tarnowska, Piotr Szyndler, Andrzej Miłosz, Wiesława Kuropatwa, Mieczysław Jeżewski, Tadeusz Rybak, Andrzej Łabędzki i Ryszard Jurzysta. Po szkole oprowadził ich dyrektor Grzegorz Kamiński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze