Reklama

Nocna pomoc lekarska w Rykach?

Być może tak. Ale nie wiadomo kiedy i czy na pewno

- Jesteśmy otwarci, żeby rozmawiać na ten temat - przyznaje Urszula Pielacka Chodoła, szefowa przychodni w Dęblinie. To właśnie SP ZOZ od marca udziela świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej mieszkańcom powiatu ryckiego. Wartość kontraktu to 80 tys. zł. Na ostatniej sesji radna Teresa Rayska (jako lekarz przyjmuje pacjentów w NPL) stwierdziła, że kierownictwo SP ZOZ-u pochyli się nad tematem otwarcia punktu w Rykach po 3 miesiącach funkcjonowania NPL-u w Dęblinie. Chodzi o rachunek ekonomiczny.

 

Reklama

Pielacka Chodoła w rozmowie z "Twoim Głosem" utrzymuje, że dziś (23 maja) za wcześnie, żeby mówić o konkretach finansowych i o tym, czy wystarczyło środków na utworzenie punktu w Rykach. - Faktury spływają do połowy miesiąca - tłumaczy. - Temat nie jest zamknięty - dodaje. 

Wymiana pism 

Dyskusja o utworzeniu punktu NPL przy szpitalu w Rykach to pokłosie postępowania konkursowego, w którym NFZ ze względów formalnych odrzucił ofertę powiatowej lecznicy. Pojawiły się jednak głosy, że mieszkańcy Ryk, oraz gmin Kłoczew, Ułęż i Nowodwór mogą mieć utrudniony dojazd do lekarza do Dęblina. Stąd 22 lutego powiat zaproponował Urzędowi Miasta w Dęblinie (SP ZOZ jest jednostką podległą gminie) bezpłatne udostępnienie pomieszczeń na potrzeby NPL-u w szpitalu przy ul. Żytniej.  

Reklama

8 marca burmistrz Beata Siedlecka poinformowała starostę Dariusza Szczygielskiego, że nie wyklucza takiego ruchu. Wiązałoby się to jednak z utworzeniem i koniecznością utrzymania trzeciego zespołu lekarsko - pielęgniarskiego, który miałby funkcjonować w Rykach. - Trzeba by było pozyskać dodatkowe środki z NFZ - informuje w piśmie do starosty Beata Siedlecka.  

Zdaniem radnej Hanny Czerskiej powiat powinien starać się o dodatkowe środki z NFZ.

- Możliwe jest utworzenie dwóch punktów w ramach kontraktu dla Dęblina - mówi radna. Przypomina, że w poprzedniej kadencji taki zabieg się udał. - Jest 40 tys. zł na drugi punkt - mówi Czerska. 

Reklama

Czy aby na pewno? Małgorzata Bartoszek rzecznik lubelskiego oddziału NFZ nie pozostawia złudzeń. - Nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy. NPL może funkcjonować w drugim punkcie, ale w ramach już zakontraktowanych pieniędzy - wyjaśnia. 

Obecna umowa na NPL w Dęblinie obowiązuje do 30 czerwca 2021 roku. 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości