Sprawa uporczywego nękania zakończyła się zatrzymaniem podejrzanego i podziękowaniami dla policjantów z Dęblina. Funkcjonariusze nie tylko skutecznie prowadzili śledztwo, ale też wykazali się cierpliwością i wsparciem dla ofiary oraz jej bliskich.
Do Komendy Powiatowej Policji w Rykach trafiły podziękowania dla funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Dęblinie. List dotyczy sprawy stalkingu, czyli uporczywego nękania, zakończonej zatrzymaniem 37-letniego mężczyzny oraz jego tymczasowym aresztowaniem. Autorka listu zwróciła uwagę nie tylko na skuteczność działań policjantów, ale też na ich empatię, cierpliwość i realne wsparcie, jakiego udzielili pokrzywdzonej kobiecie oraz jej rodzinie.
Autorką podziękowań skierowanych do Komendanta Powiatowego Policji w Rykach, nadkomisarza Łukasza Walo, jest bliska osoba kobiety, która padła ofiarą stalkingu. W liście wyraziła wdzięczność za profesjonalne i konsekwentne prowadzenie śledztwa, ale też za duże zaangażowanie funkcjonariuszy, ich cierpliwość, zrozumienie sytuacji rodziny i zwykłą ludzką pomoc.
„Dziękuję każdemu Policjantowi zaangażowanemu w tę sprawę, nawet jeżeli nie potrafię wymienić ich z imienia i nazwiska. Wiem, że wszyscy byli gotowi do udzielania wszelkiej potrzebnej pomocy. Jest to dla mnie bardzo ważne, szczególnie dlatego, że prześladowanie mojej (…) kosztowało ją i całą naszą rodzinę bardzo wiele strachu i nerwów”.
W korespondencji znalazło się też stwierdzenie, że budujące jest to, iż policja stała się miejscem profesjonalnej i skutecznej pomocy w sytuacji, która wcześniej wydawała się bez wyjścia.
Autorka listu osobno podziękowała funkcjonariuszom pionu kryminalnego oraz dzielnicowemu, którzy w tym czasie mocno wsparli rodzinę. Takie słowa są dla policjantów sygnałem, że ich codzienna służba ma realny sens i przynosi wymierny efekt dla konkretnych osób.
Podziękowania odnoszą się do sprawy, która zaczęła się kilka miesięcy temu. Do Komisariatu Policji w Dęblinie zgłosiła się mieszkanka powiatu ryckiego. Powiadomiła funkcjonariuszy, że od około pięciu miesięcy doświadcza uporczywego nękania.
Jak wynika z zawiadomienia, sprawca wielokrotnie wysyłał do niej wiadomości tekstowe i głosowe, o różnych porach dnia i nocy. Treść tych komunikatów była obraźliwa. Kobieta była też szantażowana, śledzona i obserwowana, co wywoływało u niej lęk oraz poczucie zagrożenia, a z czasem zwykły strach o bezpieczeństwo.
W trakcie śledztwa prokurator wydał decyzję o zatrzymaniu podejrzanego, 37-letniego mieszkańca powiatu ryckiego. Mężczyzna został zatrzymany na początku tego roku. Usłyszał zarzut stalkingu, a do sądu trafił wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.
Sąd Rejonowy w Rykach zgodził się na wniosek prokuratury i zastosował wobec 37-latka tymczasowy areszt na okres dwóch miesięcy.
Za przestępstwo stalkingu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje, aby takich sytuacji nie lekcewazyć i zgłaszać je jak najszybciej.
Każdy przypadek uporczywego nękania najlepiej zgłosić w najbliższej jednostce policji. Szybka reakcja może przerwać eskalację zachowań sprawcy oraz pomóc skutecznie ochronić osoby pokrzywdzone.
Fot: AdobeStock
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze