Reklama

Policja przestrzega przed niebezpieczeństwami w Dniu Wszytskich Świętch

Od dzisiaj do wtorku (2 listopada) w rejonie cmentarzy, na drogach głównych i dojazdowych policjanci prowadzić będą działania mające na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wielu w tym dniu będzie chciało odwiedzić groby swoich bliskich. Ważne, by swoją nieostrożną jazdą nie doprowadzić do sytuacji, w której droga na cmentarz będzie dla nierozważnego kierowcy jego ostatnią drogą.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa już dziś rusza policyjna akcja "Znicz". Jak co roku w tych dniach na drogach będzie więcej policjantów. Kontrolować będą m.in. prędkość, z jaką jadą kierowcy. Policjanci przestrzegają też, że na ich pobłażliwość nie mają co liczyć ci, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. 

Reklama

Również na terenie powiatu ryckiego, służbę na drogach będzie pełnić więcej policjantów niż zwykle. Ich zadaniem będzie przede wszystkim pomoc uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy.

Jadąc na cmentarz w Dzień Wszystkich Świętych należy zapoznać się z obowiązującymi w tym dniu organizacjami ruchu. Należy stosować się ściśle do zaleceń policji, która będzie pilnowała bezpieczeństwa w okolicach cmentarzy. Jak żadnego innego dnia należy pamiętać o tym, że samochodu nie można parkować według własnego widzi mi się. Należy to robić w miejscu wyznaczonym pamiętając przy tym, żeby nie zastawiać drogi innym.

Reklama

 Apel policjantów o zachowanie ostrożności nie jest skierowany wyłącznie do kierowców. Piesi również muszą pamiętać o podstawowych zasadach poruszania się wzdłuż ciągów drogowych. Przede wszystkim należy korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię trzeba upewnić się, że z żadnego kierunku nie nadjeżdża pojazd. Nagłe wtargnięcie wprost pod nadjeżdżające auto nawet na przejściu dla pieszych może zakończyć się tragicznie. W miejscach, gdzie nie ma wyznaczonego chodnika należy poruszać się lewą stroną jezdni, a po zapadnięciu zmrok pamiętać o jakichś odblaskowych elementach lub latarkach.

"Akcja znicz" to nie tylko bezpieczeństwo ruchu drogowego. To również zapewnienie bezpieczeństwa niezmotoryzowanym. Porządkując i odwiedzając groby zmarłych pamiętać należy o tym, by nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów. Dzień Wszystkich Świętych to niestety również czas, którzy próbują wykorzystać złodzieje. 

Reklama

Policja radzi

  • Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
  • Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
  • Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
  • Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
  • Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
  • W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Zwracajmy uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości