Żołnierze WOT podsumowali czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Podczas dwunastu akcji zebrano w sumie ponad 800 litrów krwi, z czego ponad 130 litrów na Lubelszczyźnie
Tegoroczny czerwiec w Wojskach Obrony Terytorialnej stał pod znakiem krwiodawstwa. Celem akcji na ten rok, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz ilości czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.
- Wybranie czerwca na miesiąc przeprowadzenia zbiórek było celowe. Jest to bowiem okres poprzedzający wakacje, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa - powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Czerwcowe akcje krwiodawstwa były prowadzone przez wszystkie brygady OT od 7 do 23 czerwca wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sumie podczas zbiórek zebrano 808 litrów krwi, którą oddało 1849 osób. Najwięcej krwi zebrały brygady z Podlasia (160 l), Lubelszczyzny (131 l), Śląska (84 l) oraz Podkarpacia (80 l).
To jednak nie koniec Krwioobiegu w WOT. Projekt ma charakter ciągły. Każdy żołnierz WOT może w dowolnej chwili odwiedzić centrum krwiodawstwa i na hasło „Krwioobieg Terytorialsa” oddać krew. Projekt WOT jest prowadzony w ramach resortowej zbiórki krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”.
kpt. Damian STANULA
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze