Reklama

Premier dotrzymał słowa. W szpitalu w Rykach będzie rezonans magnetyczny

3,6 mln zł z rezerwy budżetu państwa zostaną przeznaczone na zakup i uruchomienie rezonansu magnetycznego w Szpitalu Powiatowym w Rykach

Na taką informację pacjenci czekali od wielu lat. Po modernizacji pracowni RTG i tomografu komputerowego przyszedł czas na pracownię rezonansu magnetycznego. Nadzieja na jej powstanie pojawiła się w maju podczas wizyty w Rykach Mateusza Morawieckiego. W trakcie rozmowy z pracownikami szpitala premier oznajmił, że w placówce będzie rezonans magnetyczny. Wkrótce po tym do Ryk przyjechał Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, żeby sfinalizować zakup rezonansu.

Negatywna opinia

Miesiące mijały, a w sprawie niewiele się działo. Okazało się, że negatywną rekomendację o przekazanie środków na zakup urządzenia wydało Ministerstwo Zdrowia. - Ministerstwo do opinii brało pod uwagę najbardziej niekorzystny czas dla funkcjonowania szpitala, czyli od 2016 roku do jego zamknięcia - mówi Dariusz Szczygielski, starosta rycki. Powiat nie dawał za wygraną. - Odbyliśmy wiele rozmów na ten temat. Z radnym wojewódzkim Leszkiem Kowalczykiem byliśmy w Kancelarii Premiera. Wspierały nas inne instytucje, jak choćby służby wojewody lubelskiego - opowiada starosta. Ostateczna decyzja jest na tak. 

Reklama

Na badania w drugiej połowie 2022 roku

Szacuje się, że cała inwestycja będzie kosztowała około 4,5 mln zł. To oznacza, że powiat z własnych środków musi znaleźć 900 tys. zł. - Otrzymane pieniądze trzeba wykorzystać do końca listopada przyszłego roku. To dla nas dobra decyzja, bo do tej pory środki z tej puli trzeba było rozliczyć do końca marca. Taki czas mógłby nie wystarczyć do przeprowadzenia inwestycji. W sytuacji pandemii byłoby to pewnie nawet nie realne - przyznaje starosta.

Zakup urządzenia to nie wszystko. Trzeba też przystosować pomieszczenie. M.in. ściany muszą być odpowiednio zabezpieczone przed przepuszczaniem promieniowania. Pracownia rezonansu znajdzie się w jednym ciągu z pracowniami RTG i tomografu komputerowego. Ile ostatecznie będzie kosztować inwestycja zadecyduje przetarg. - Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli i już w drugiej połowie 2022 roku mieszkańcy powiatu ryckiego i nie tylko, będą mogli korzystać z badań rezonansem magnetycznym w Szpitalu Powiatowym w Rykach - podkreśla Dariusz Szczygielski.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    iacobus 2021-12-16 21:06:41

    Dobry pan wspomógł z naszych pieniędzy szpital... Czy autor tego artykułu nie czuł się jak wazeliniarz, gdy wymyślał ten tytuł???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości