- Pana obecność w takim dniu, w tym miejscu to wielki honor dla całej naszej społeczności - mówił burmistrz Jarosław Żaczek, który powitał na Ziemi Ryckiej prezydenta RP Andrzeja Dudę
Dziś Lubelszczyznę odwiedza prezydent Andrzej Duda. Swoją wizytę rozpoczął od Zalesia w gminie Ryki. Miała ona związek z obchodami upamiętniającymi majora Mariana Bernaciaka "Orlika", 75-lat temu zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa.
- Jestem dumny i dziękuję, że moją wizytę na Lubelszczyźnie mogę rozpocząć od tego ważnego aktu jakim jest oddanie hołdu panu majorowi Marianowi Bernaciakowi Orlikowi. Bohaterowi Lubelszczyzny , bohaterowi Rzeczpospolitej, którego prezydent Lech Kaczyński odznaczył jednym z najwyższych polskich odznaczeń Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - przemawiał prezydent Andrzej Duda.
Pobyt w Zalesiu rozpoczął się od złożenia wieńca pod pomnikiem majora Bernaciaka w pobliżu domu, w którym w 1917 roku urodził się przyszły bohater. Jedną z osób, które witały prezydenta był porucznik Stanisław Góraj, żołnierz "Orlika". - Bardzo dziękuję panu porucznikowi za to, że zechciał dzisiaj być tutaj i mogłem uścisnąć mu dłoń - oznajmił prezydent Polski.
W swoim przemówieniu prezydent Duda wspominał bohaterstwo "Orlika" i jego poświęcenie dla Ojczyzny. - Chcę z całą mocą powiedzieć, że to jest pomnik chwały, bo to, że z tej ziemi, z tego domu z tej miejscowości wyszedł bohater tej klasy i tej wielkości - krew z naszej krwi, kość z naszych kości, to jest wielki powód do dumy - zwrócił się prezydent Polski do mieszkańców Zalesia, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Prezydent podziękował wszystkim za podtrzymywanie pamięci o "Orliku", przekazywanie jej młodemu pokoleniu. - Oni muszą wiedzieć, że byli tacy co ginęli za to, żeby Polska mogła być wolna - podkreślił Andrzej Duda.
- Żył walką - podkreślił prezydent Polski. - Rodziny nie założył, bo mówił, że póki Polska nie jest w pełni wolna i suwerenna, póki jest okupant, są wrogowie, nie czas na to. Nie ma więc jego potomków bezpośrednich, ale jest pamięć po nim wrośnięta w tą Ziemię. Mimo, że nigdy nie udało odnaleźć się jego ciała. Nie ma to znaczenia. Bohater nie żyje swoim martwym ciałem. Bohater żyje swoją postawą, miłością do Ojczyzny, do ziemi za którą walczył. Orlik żyje w ludzkiej pamięci. Marzył o Rzeczypospolitej suwerennej, rozwijającej się. Dzisiaj to jest nasze wielkie zadanie, żeby jego marzenie i jego żołnierzy spełniać - mówił w Zalesiu prezydent Polski.
Major Marian Bernaciak zginął na posterunku w służbie Tej "co nie zginęła" 24 czerwca 1946 roku. Miał tylko 29 lat. Pogrzeb mjr Mariana Bernaciaka odbył się 2 lub 3 lipca 1946 roku w kościele w Rykach. Symboliczny, bo komuniści odmówili mu godnego pochówku. Przyszły tłumy, ale trumna była pusta. Do dziś nie odnaleziono ciała zamordowanego bohatera Żołnierzy Niezłomnych.
Podczas wizyty prezydenta w centrum wsi Zalesie został zasadzony "Dąb Pamięci "Orlika". - Mam nadzieję, że będzie wzrastał w tym miejscu nie tylko na chwałę jego imienia, ale przede wszystkim przez następne wiele pokoleń mieszkańców Zalesia i Ryk - mówił prezydent Duda. Zaznaczył, że pamięć musi polegać również na obowiązku wobec żołnierzy niezłomnych, którzy chcieli budować wielką Polskę. - Wierzę, że zbudujemy taką Rzeczpospolitą o jakiej marzyli. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje Polska - zakończył swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.
Podczas wizyty w Zalesiu prezydent znalazł też czas na spotkanie z mieszkańcami. Pytał jak się tu żyje, najmłodszych o wakacje. Nie zabrakło takich, którzy robili sobie wspólne zdjęcia, byli też tacy, którzy dzieli się z prezydentem swoimi problemami, prosząc o wsparcie. Po pożegnaniu prezydent Duda ruszył dalej na Lubelszczyznę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
p[rezydent Duda zrobił tylko z siebie błazna przyjeżdżając na taka parodie i oddając jakiś tam hold zwykłemu bandziorowi to jest poniżej godności ofiar tegoż bandyty
Chwała bohaterom, śmierć wrogom Ojczyzny.
Orlik ty jesteś głupi czy tylko takiego udajesz ?jeśli żeś dureń nie znający nic a nic lokalnej historii to zapraszam na wycieczkę po okolicznych cmentarzach najbliżej Ryki Ul królewska lub Młynarska odszukaj groby ofiar Orlika co nie jest ani trudne ani skomplikowane i przeczytaj bardzo uważnie po ile miały lat.Bo w wieku lat 10 ,13,15 to raczej do żadnej partii cie by nie zapisali ?jak tego zbyt mało polecam wizytę na starym cmentarzu w Bobrownikach tam jest grób rodzinny która zginęła z rak Orlika wiek jego ofiar mówi sam za siebie jakiż to bohater
A może zaprosisz na groby ubecji
Powied, też o siedemnastatce która zginęła z rąk ubeckich oprawców. A może nie przejdzie ci to przez usta.
chwała durniom którzy nie znają historii a krzyczą jakby mózgi pozjadały
Wielki szacunk dla Orlika Mariana Bernaciaka to wielki człowiek z naszych okolic rozprawiał się skutecznie z komunistycznymi bandytami chwała mu za to!!! Wielki szacunek dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy ... Cześć i Chwała Bochaterom !!! Mam ten zaszczyt że mój dziadek służył razem z nim w pułku piechoty AK Wilków !
Z zainteresowaniem obserwuję , jak ostatnio podnosi łby pomiot sługusów ruskiej swołoczy. Mentalność niewolników a aspiracje do bycia elitą. Proszę pamiętać, że mają taką możliwość bo Polska wybacza. A nie powinna. Straciła zęby. Ich dziadkowie je powyrwali.
waszych wpisów trudno jest skomentować logicznie dlatego ze wszyscy są zafascynowani zachłyśnięci Orlikiem lecz jakby zapomnieli ze miał krew na rekach dzieci
Bzdury opowiadasz proszę o źródła chętnie poczyta
Chyba że to była trubuna ludu, tego czytał nie będę.
burmistrz namaszczony, księżulek rycki namaszczony, radni pis mający orgazm i prezydencik uradowany że lud jak w obrazek wpatrzony , a dąb pewnie uschnie bo sadził sasinek a to niezły gagatek
Usnie to ci fujara
wąski fujara
JUz wiele lat temu byla mowa o Orliku i jak co niektorzy probowali zrobic z niego bohatera....Ale wtedy jeszcze zyli ludzie ktorzy pamietali prawdziwe oblicze Orlika i jego ludzi. Wielu sie sprzeciwialo bo pamietali ze ci Wykleci nie byli ani swieci ani bohaterzy. Nawet powstal o tym program telewizyjny. Lokalna ludnosc wiele mowila o tym jak byli lupieni przez ludzi Orlika, jak niektorzy zgineli z ich rak albo dostali ostre becki....Tylko teraz wielu juz nie pamieta....Jacy "patrioci" tacy "bohaterzy"
cześć i chwała takim jak orlik to wtedy jak ocenią to historycy i odsieją plewy od ziarna ,ale dopóki tym zajmują sie politycy i ich decyzje to nigdy nie będzie prawdy bo im potrzebne są głosy więc tzw wyklętych sobie przygarneli w jeden wór dobrych złych bo takiego pokroju politycy jak pis tylko tak potrafią . nieudacznicy
a kto wie dlaczego Żaczek się tak kłóci ostro z Gąską ??bo to dziwne ,byli kolegami , razem rządzili ???, o co chodzi ,że są takimi wrogami teraz ? jestem młoda i chce wiedzieć co jest grane
kto się czubi ten się lubi
O hajsy chodzi jak nie wiadomo o co. Jednemu wyschło koryto i skończyło kręcenie lodów, to do kogo najlepiej się doyebać?
o pieniądze??? pokłócili się ??? Panowie???
a tak to w tym kraju jest Prezydent Duda największa obłuda rządzący Pis i spółka najwięksi nieudacznicy i oszuści złodziej i aferzyści Ex burmistrz Gaska no cóż facet kręcący wały A żaczek największy zadłużyciel gminy wiec obaj panowie oficjalnienie na siebie urągają a po cichu kiełbaskę wcinają i flachę obalając
Jezdzi glownie za kase tych , ktorzy placa duze podatki, czyli w wiekszosci nie wyborcow pisu. Kasa w bloto. Fakt wielu wyborcow pisu czyli glownie bi3dni, tylko wyci@ga l@py po k@s3 i krzycz@ "dajta dajta mnie", za robote sie wziasc i po problemie.
p[rezydent Duda zrobił tylko z siebie błazna przyjeżdżając na taka parodie i oddając jakiś tam hold zwykłemu bandziorowi to jest poniżej godności ofiar tegoż bandyty
Chwała bohaterom, śmierć wrogom Ojczyzny.
Orlik ty jesteś głupi czy tylko takiego udajesz ?jeśli żeś dureń nie znający nic a nic lokalnej historii to zapraszam na wycieczkę po okolicznych cmentarzach najbliżej Ryki Ul królewska lub Młynarska odszukaj groby ofiar Orlika co nie jest ani trudne ani skomplikowane i przeczytaj bardzo uważnie po ile miały lat.Bo w wieku lat 10 ,13,15 to raczej do żadnej partii cie by nie zapisali ?jak tego zbyt mało polecam wizytę na starym cmentarzu w Bobrownikach tam jest grób rodzinny która zginęła z rak Orlika wiek jego ofiar mówi sam za siebie jakiż to bohater