Reklama

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd majorowi Marianowi Bernaciakowi "Orlikowi"

- Pana obecność w takim dniu, w tym miejscu to wielki honor dla całej naszej społeczności - mówił burmistrz Jarosław Żaczek, który powitał na Ziemi Ryckiej prezydenta RP Andrzeja Dudę

Dziś Lubelszczyznę odwiedza prezydent Andrzej Duda. Swoją wizytę rozpoczął od Zalesia w gminie Ryki. Miała ona związek z obchodami upamiętniającymi majora Mariana Bernaciaka "Orlika", 75-lat temu zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa. 

- Jestem dumny i dziękuję, że moją wizytę na Lubelszczyźnie mogę rozpocząć od tego ważnego aktu jakim jest oddanie hołdu panu majorowi Marianowi Bernaciakowi Orlikowi. Bohaterowi Lubelszczyzny , bohaterowi Rzeczpospolitej, którego prezydent Lech Kaczyński odznaczył jednym z najwyższych polskich odznaczeń Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - przemawiał prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Pobyt w Zalesiu rozpoczął się od złożenia wieńca pod pomnikiem majora Bernaciaka w pobliżu domu, w którym w 1917 roku urodził się przyszły bohater. Jedną z osób, które witały prezydenta był porucznik Stanisław Góraj, żołnierz "Orlika". - Bardzo dziękuję panu porucznikowi za to, że zechciał dzisiaj być tutaj i mogłem uścisnąć mu dłoń - oznajmił prezydent Polski.

W swoim przemówieniu prezydent Duda wspominał bohaterstwo "Orlika" i jego poświęcenie dla Ojczyzny. - Chcę z całą mocą powiedzieć, że to jest pomnik chwały, bo to, że z tej ziemi, z tego domu z tej miejscowości wyszedł bohater tej klasy i tej wielkości - krew z naszej krwi, kość z naszych kości, to jest wielki powód do dumy - zwrócił się prezydent Polski do mieszkańców Zalesia, którzy licznie przybyli na spotkanie.

Reklama

Prezydent podziękował wszystkim za podtrzymywanie pamięci o "Orliku", przekazywanie jej młodemu pokoleniu. - Oni muszą wiedzieć, że byli tacy co ginęli za to, żeby Polska mogła być wolna - podkreślił Andrzej Duda.

- Żył walką - podkreślił prezydent Polski. - Rodziny nie założył, bo mówił, że póki Polska nie jest w pełni wolna i suwerenna, póki jest okupant, są wrogowie, nie czas na to. Nie ma więc jego potomków bezpośrednich, ale jest pamięć po nim wrośnięta w tą Ziemię. Mimo, że nigdy nie udało odnaleźć się jego ciała. Nie ma to znaczenia. Bohater nie żyje swoim martwym ciałem. Bohater żyje swoją postawą, miłością do Ojczyzny, do ziemi za którą walczył. Orlik żyje w ludzkiej pamięci. Marzył o Rzeczypospolitej suwerennej, rozwijającej się. Dzisiaj to jest nasze wielkie zadanie, żeby jego marzenie i jego żołnierzy spełniać - mówił w Zalesiu prezydent Polski.

Reklama

Major Marian Bernaciak zginął na posterunku w służbie Tej "co nie zginęła" 24 czerwca 1946 roku. Miał tylko 29 lat. Pogrzeb mjr Mariana Bernaciaka odbył się 2 lub 3 lipca 1946 roku w kościele w Rykach. Symboliczny, bo komuniści odmówili mu godnego pochówku. Przyszły tłumy, ale trumna była pusta. Do dziś nie odnaleziono ciała zamordowanego bohatera Żołnierzy Niezłomnych.

Podczas wizyty prezydenta w centrum wsi Zalesie został zasadzony "Dąb Pamięci "Orlika". - Mam nadzieję, że będzie wzrastał w tym miejscu nie tylko na chwałę jego imienia, ale przede wszystkim przez następne wiele pokoleń mieszkańców Zalesia i Ryk - mówił prezydent Duda. Zaznaczył, że pamięć musi polegać również na obowiązku wobec żołnierzy niezłomnych, którzy chcieli budować wielką Polskę. - Wierzę, że zbudujemy taką Rzeczpospolitą o jakiej marzyli. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje Polska - zakończył swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Podczas wizyty w Zalesiu prezydent znalazł też czas na spotkanie z mieszkańcami. Pytał jak się tu żyje, najmłodszych o wakacje. Nie zabrakło takich, którzy robili sobie wspólne zdjęcia, byli też tacy, którzy dzieli się z prezydentem swoimi problemami, prosząc o wsparcie. Po pożegnaniu prezydent Duda ruszył dalej na Lubelszczyznę.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    alex - niezalogowany 2021-06-28 17:24:31

    p[rezydent Duda zrobił tylko z siebie błazna przyjeżdżając na taka parodie i oddając jakiś tam hold zwykłemu bandziorowi to jest poniżej godności ofiar tegoż bandyty

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • ORLIK - niezalogowany 2021-06-28 17:41:02

    Chwała bohaterom, śmierć wrogom Ojczyzny.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aleks - niezalogowany 2021-06-28 17:48:14

    Orlik ty jesteś głupi czy tylko takiego udajesz ?jeśli żeś dureń nie znający nic a nic lokalnej historii to zapraszam na wycieczkę po okolicznych cmentarzach najbliżej Ryki Ul królewska lub Młynarska odszukaj groby ofiar Orlika co nie jest ani trudne ani skomplikowane i przeczytaj bardzo uważnie po ile miały lat.Bo w wieku lat 10 ,13,15 to raczej do żadnej partii cie by nie zapisali ?jak tego zbyt mało polecam wizytę na starym cmentarzu w Bobrownikach tam jest grób rodzinny która zginęła z rak Orlika wiek jego ofiar mówi sam za siebie jakiż to bohater

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości