Dla pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych, którzy obecnie pracują w szkole po 20 godzin tygodniowo, Rada Miejska w Rykach ustaliła 30-godzinny tygodniowy wymiar pracy.
Według uchwałodawcy nowy wymiar zajęć ma pozwolić na zapewnienie uczniom pełniejszego zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z 30-godzinnym wymiarem pracy nie zgadza się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W swojej opinii ZNP zaproponował 24-godzinny wymiar zajęć.
- Uchwała została zaopiniowała pozytywnie przez komisje w wersji pierwotnej i taki projekt został skierowany pod obrady rady - informuje Zbigniew Miłosz, przewodniczący RM w Rykach.
Jadwiga Baran, przewodnicząca ZNP w Rykach podkreśla, że "skok" wymiaru tygodniowego z 20 na 30 godzin oznacza o 50% więcej pracy dla tej grupy zawodowej.
- To są pozorne oszczędności dla gminy Ryki. W tej grupie nauczycieli jest bardzo niewiele osób wśród zatrudnionych. Są to nauczyciele w ZSO nr 1 oraz nr 2 i ewentualnie w Leopoldowie. Oszczędności z tego tytułu praktycznie są żadne jeśli chodzi o gminę - mówiła przewodnicząca Baran, tuz przed głosowaniem radnych. - Z rozeznania wynika, że chyba w żadnej gminie radni aż tak nie zawyżyli tygodniowego wymiaru godzin. Proszę o ponowne rozważenie i przychylenie się do naszej opinii, która jest bardzo wyważona - dodała.
Zabierając głos w tej sprawie burmistrz Jerzy Gąska zaznaczył, że taka propozycja wymiaru godzin nie jest szukaniem oszczędności, a racjonalnym wykorzystaniem potencjału nauczycielskiego. Podkreślił, że gdyby radni przychylili się do propozycji ZNP, spowodowałoby to konieczność zatrudnienia kolejnych osób do szkół ze względu na to, że jest coraz więcej problemów z uczniami.
- Jeżeli są większe problemy, to niech nauczyciel pracuje dłużej i pomaga tym uczniom - stwierdza Jerzy Gąska. - Nasza propozycja i tak nie jest maksymalna zgodna z przepisami. Uważamy, że 30 godzin nie jest ponad siły tej grupy nauczycielskiej - dodaje.
Argumenty burmistrza nie przekonały wszystkich radnych, głównie tych którzy na co dzień są nauczycielami. Jednak o podjęciu uchwały zdecydowała większość. Za głosowało 12 osób, 1 była przeciwna, a 5 wstrzymało się.
Co o nowym wymiarze godzin sądzą pedagodzy, psycholodzy i logopedzi? Przede wszystkim obawiają się, że zwiększenie liczby godzin pracy spowoduje zwolnienia w szkołach lub "obcinanie" etatów, choć na razie nie można tego potwierdzić.
Komentarze