Reklama

Pedagodzy popracują dłużej

18/06/2012 08:21
Dla pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych, którzy obecnie pracują w szkole po 20 godzin tygodniowo, Rada Miejska w Rykach ustaliła 30-godzinny tygodniowy wymiar pracy.

Według uchwałodawcy nowy wymiar zajęć ma pozwolić na zapewnienie uczniom pełniejszego zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z 30-godzinnym wymiarem pracy nie zgadza się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W swojej opinii ZNP zaproponował 24-godzinny wymiar zajęć.

- Uchwała została zaopiniowała pozytywnie przez komisje w wersji pierwotnej i taki projekt został skierowany pod obrady rady - informuje Zbigniew Miłosz, przewodniczący RM w Rykach.

Jadwiga Baran, przewodnicząca ZNP w Rykach podkreśla, że "skok" wymiaru tygodniowego z 20 na 30 godzin oznacza o 50% więcej pracy dla tej grupy zawodowej.

- To są pozorne oszczędności dla gminy Ryki. W tej grupie nauczycieli jest bardzo niewiele osób wśród zatrudnionych. Są to nauczyciele w ZSO nr 1 oraz nr 2 i ewentualnie w Leopoldowie. Oszczędności z tego tytułu praktycznie są żadne jeśli chodzi o gminę - mówiła przewodnicząca Baran, tuz przed głosowaniem radnych. - Z rozeznania wynika, że chyba w żadnej gminie radni aż tak nie zawyżyli tygodniowego wymiaru godzin. Proszę o ponowne rozważenie i przychylenie się do naszej opinii, która jest bardzo wyważona - dodała.

Zabierając głos w tej sprawie burmistrz Jerzy Gąska zaznaczył, że taka propozycja wymiaru godzin nie jest szukaniem oszczędności, a racjonalnym wykorzystaniem potencjału nauczycielskiego. Podkreślił, że gdyby radni przychylili się do propozycji ZNP, spowodowałoby to konieczność zatrudnienia kolejnych osób do szkół ze względu na to, że jest coraz więcej problemów z uczniami.

- Jeżeli są większe problemy, to niech nauczyciel pracuje dłużej i pomaga tym uczniom - stwierdza Jerzy Gąska. - Nasza propozycja i tak nie jest maksymalna zgodna z przepisami. Uważamy, że 30 godzin nie jest ponad siły tej grupy nauczycielskiej - dodaje.

Argumenty burmistrza nie przekonały wszystkich radnych, głównie tych którzy na co dzień są nauczycielami. Jednak o podjęciu uchwały zdecydowała większość. Za głosowało 12 osób, 1 była przeciwna, a 5 wstrzymało się.

Co o nowym wymiarze godzin sądzą pedagodzy, psycholodzy i logopedzi? Przede wszystkim obawiają się, że zwiększenie liczby godzin pracy spowoduje zwolnienia w szkołach lub "obcinanie" etatów, choć na razie nie można tego potwierdzić.

 
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości