Latały nim najważniejsze osoby w kraju. Cztery lata stał na lotnisku w Mińsku Mazowieckim. Teraz posłuży do celów dydaktycznych studentom woskowym i cywilnym ze Szkoły "Orląt"
JAK-40 o numerze bocznym 048 Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych pozyskała z końcem grudnia 2014 roku. Pochodzi on z rozwiązanego w grudniu 2011 roku 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego stacjonującego na Okęciu. Tam przez wiele lat służył do przewozu najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta. W ostatnich latach samolot stał na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Tam w ubiegłym tygodniu został częściowo zdemontowany i załadowany na trzy ciężarówki wyposażone w lawety niskopodwoziowe. Transport ze względów bezpieczeństwa odbywał się nocami 9-11 kwietnia. Ostatni element samolotu wjechał na teren dęblińskiej jednostki około godz. 3.00 w sobotę.
Nauka i być może zwiedzanie
Obecnie JAK-40 czeka na montaż, który według planów ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Samolot stanie przed hangarami znajdującymi się w głównym budynku WSOSP. - Wykorzystywany będzie do prowadzenia zajęć dydaktycznych z przedmiotów dotyczących rozwiązań konstrukcyjnych oraz eksploatacji statków powietrznych - mówi płk rez. dr inż. Andrzej Rypulak, adiunkt Katedry Awioniki i Systemów Sterowania w WSOSP. - Samolot posiada działające urządzenia awioniczne dzięki czemu będzie możliwa prezentacja ich działania oraz sprawdzenie podstawowych parametrów - wyjaśnia Rypulak.
JAK będzie też udostępniany do zwiedzenia osobom wizytującym w Szkole "Orląt" oraz, jeśli władze uczelni wyrażą zgodę, osobom cywilnym. Identyczny samolot znajduje się w Muzeum Sił Powietrznych. Jednak nie posiada on pełnego wyposażenia w kabinie pilotów. Sprowadzony do WSOSP JAK-40 nr 048 posiada pełne wyposażenie kabiny, bez dziur po zdemontowanych urządzeniach.
Demontażem, załadunkiem oraz transportem maszyny zajęła się firma Auto Focus z Lublina. Kosztowało to 23 tys. zł.
Komentarze