Miasto ma prawo pierwokupu gruntu wycenionego na 86 tys. zł. Sprzedającym jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe" z Puław. Z garaży, które się tu znajdują, korzystają mieszkańcy os. Staszica i pobliskiego 15. P.P. "Wilków". Nie wiadomo jednak, czy będą mogli użytkować je dalej. Radni właśnie podjęli decyzję o zamiarze kupna nieruchomości, na których stoją.
Dobra inwestycja
Jak mówi burmistrz Beata Siedlecka, działka jest atrakcyjna nie tylko dzięki położeniu, ale i cenie. - Po nabyciu można ją sprzedać w drodze przetargu na prowadzenie działalności gospodarczej. Miasto może wybudować tam część usługowo-mieszkalną. Może również wpłynąć, przez uchwalenie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, na jej wykorzystanie w zakresie celowym, jaki rada miasta uzna za stosowny - mówi Siedlecka.
Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy, którzy w tym miejscu mają garaże będą musieli w przyszłości je opuścić. To już budzi niepokój. - Nie wyobrażam sobie, żeby garaże miały być przeniesione gdzieś indziej. Tu stoją od wielu lat i jest dobrze. Zostawiam samochód i mam blisko do domu - mówi pan Andrzej z os. 15. PP "Wilków", który ma nadzieję, że miasto ocali garaże. - Mam tu garaż od 20 lat. Jestem do tego miejsca przyzwyczajony - dodaje.
Burmistrz uspokaja
Miasto zapewnia, że mieszkańcy, którzy dzierżawią garaże, nie zostaną na lodzie. - Na pewno nie będą postawieni w sytuacji, że mają opuścić garaże i przenieść się w miejsce niewiadome - zapewnia burmistrz. Jeśli miasto będzie chciało zagospodarować grunt, wcześniej wskaże mieszkańcom inny teren na przeniesienie tam blaszanych garaży. - Miasto stanowi gwarancję dla mieszkańców, że będą mogli spokojnie z czasem je przenieść. Musimy dbać o interesy naszych mieszkańców - zapewnia Siedlecka.
Waldemar Chochowski, przewodniczący rady miasta
Nic nas nie goni
Garaże nie są może najładniejszą wizytówką Dęblina, ale stoją tu od dawna. Jeśli nie kupimy tej działki to ktoś inny to zrobi. Nic nas nie goni. W dalszym ciągu będziemy pobierać opłatę za dzierżawę od mieszkańców. To się zwróci po kilku latach.
Andrzej Banaś, radny
Nie w tej kadencji
Jeżeli kupimy tę działkę za 86 tys. zł i sprzedamy za 200 tys. zł, na pewno gmina na tym zyska, ale stanie przed problemem przeniesienia garaży. Trzeba zabezpieczyć im inne miejsce. Myślę, że likwidacja tych garaży, czy przeniesienie, nie wydarzy się w tej kadencji.
Komentarze