Dyrektorzy czterech szkół z gminy Ryki od 1 września przestaną piastować stanowiska. Dwoje z nich dalej będzie pracować w dotychczasowym miejscu. - Przechodzę na etat nauczyciela w ośrodku - informuje Anita Gazda, dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Rykach. Nie chce jednak komentować decyzji. - Złożyło się na to wiele czynników, ale nie chcę o tym mówić - ucina. Podobnie Bożena Dryk, dyrektor szkoły w Rososzy. - Złożyłam odpowiednie pismo i od września zajmę się tylko nauczaniem - mówi. Jak się dowiedzieliśmy, powodem rezygnacji były względy rodzinne.
Henryka Bany, dyrektor szkoły w Leopoldowie oraz Marek Kępka, dyrektor ZSO nr 2 w Rykach przechodzą na emeryturę. - Namawiałem dyrektora Kępkę, żeby jeszcze przynajmniej rok pracował - mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Dyrektor nie dał się namówić. - Powiedział, żeby niczego się nie doszukiwać w jego rezygnacji. Stwierdził nawet, że widzi pozytywną zmianę - odpowiada Żaczek na pytanie, czy rezygnacje nie są powodem niechęci do nowego burmistrza. Włodarz nie wyklucza jednak, że w niektórych przypadkach tak może być. - Zmienił się burmistrz, osoba zarządzająca oświatą. Są inne okoliczności, planujemy inne działanie i być może niektóre z tych osób nie widzą siebie w nowej rzeczywistości - domyśla się Żaczek.
Postępowanie w sprawie mobbingu
Sprawę Henryki Bany, która po 37 latach pracy ma przejść na emeryturę, burmistrz ocenia jako bardziej skomplikowaną. Kuratorium wszczęło wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Chodzi o stwierdzony przez sąd mobbing, którego miała dopuścić się dyrektor leopoldowskiej szkoły wobec nauczycielki. Niedawno Żaczek spotkał się z dyrektor Bany. - Skoro kurator widzi poważne zastrzeżenia i wszczął postępowanie dyscyplinarne, to spowodowało również działania z mojej strony - oznajmia burmistrz i dodaje, że dyrektor miała do wyboru: albo zawieszenie w wykonywaniu funkcji, albo przejście na emeryturę. Wybrała drugie rozwiązanie.
We wszystkich przypadkach wkrótce zostaną rozpisane konkursy na dyrektorów. - Rozstrzygniemy je w lipcu - zapowiada Żaczek. W sumie będzie pięć konkursów, bo jeden zostanie też przeprowadzony w szkole w Owni. Tam skończyła się kadencja pani dyrektor.
Anita Gazda, dyrektor ORW w Rykach
Już jest w arkuszu
Na moją decyzję złożyło się wiele czynników. Złożyłam dymisję i 31 sierpnia przechodzę na etat nauczyciela w Ośrodku. Już umieściłam siebie w arkuszu organizacyjnym.
Bożena Dryk, dyrektor ZPO w Rososzy
Względy rodzinne
Na mojej decyzji zaważyły powody rodzinne. Złożyłam odpowiednie pismo do burmistrza i od 1 września w placówce będzie nowy dyrektor. Przechodzę na etat nauczyciela. Będę uczyć polskiego i historii.
Henryka Bany, dyrektor ZPO w Leopoldowie
Emerytura po 37 latach
Odchodzę z przyczyn osobistych i nie będę komentować swojej decyzji. Od 1 września przechodzę na emeryturę po 37 latach pracy.
Marek Kępka, dyrektor ZSO nr 2 w Rykach
Kawał czasu
Od 1 września po 41 latach pracy przechodzę na emeryturę. Dyrektorem "Dwójki" byłem 25 lat. To kawał czasu. Ciekawe czy ktoś pobije ten wynik?
Komentarze