To skrót nazwy programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty". Chodzi w nim o to, żeby inspirować uczniów szkół ponadpodstawowych do tworzenia lokalnych grup PaT, promujących wśród rówieśników modę na życie wolne od przemocy i uzależnień. Uczniowie LO w Sobieszynie realizują własne projekty profilaktyczne i dzięki temu mogli brać udział w ogólnopolskim spotkaniu w Warszawie.
Na stadionie narodowym spotkało się około 11 tysięcy młodych ludzi z całej Polski, którzy świetnie bawili się w rytmie muzyki wielu zespołów. Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży. Młodzież poznała różne metody pracy swoich rówieśników, uczestniczyła w spotkaniach ze znanymi ludźmi ze świata polityki, sportu, teatru i filmu. Imprezie towarzyszyły prezentacje i wystawy. Uczniowie LO dowiedzieli się o pracy policji. Mieli okazję przymierzyć mundury przeznaczone do pracy w szczególnych warunkach, obejrzeć uzbrojenie, pojazdy specjalne i ich wyposażenie. Duże wrażenie na wszystkich zrobił pokaz laserowy prezentowany nocą na stadionie. Także wystawa wirtualna "Pompeje" przygotowana przy współpracy z Martyną Wojciechowską - sławną podróżniczką - a oglądana już niemal o świcie dostarczyła wszystkim wiedzy i nowych wrażeń.
Wyjazd uczniów LO w Sobieszynie na X Przystanek PaT mógł się odbyć dzięki ogromnej pomocy dyrekcji i nauczycieli ZSO w Sobieszynie, wójta gminy Ułęż, Powiatowej Komendy Policji w Rykach oraz Rady Rodziców ZSO w Sobieszynie.
Magdalena Haba, LO w Sobieszynie
Jestem fanką Grzegorza Hyżego
Najbardziej cieszyłam się z występu gwiazdy wieczoru, którą był Grzegorz Hyży, ponieważ jestem jego fanką. Dużą radość sprawiła mi możliwość spotkania aktora Piotra Polka, z którym zrobiłam sobie zdjęcia. Podobała mi się również wystawa zatytułowana "Pompeje".
Wiktoria Andrzejczyk, LO w Sobieszynie
Bródka namawiał do życia bez używek
Spotkaliśmy ludzi z całej Polski, pełnych pozytywnej energii, z którymi wspólnie promowaliśmy modę na życie bez uzależnień. Spełniło się moje marzenie - spotkałam gwiazdy, takie jak Piotr Polk czy Zbigniew Bródka, którzy namawiali młodzież do życia bez używek.
Komentarze