Reklama

Przez 50 lat oddany Kościołowi. Docenił to papież Franciszek

08/07/2015 00:00
Odznaczenie Benemerenti, którym został uhonorowany Roman Zarzycki - wieloletni organista w ryckim kościele jest rzadziej nadawane niż godność prałata. Jest pierwszym w historii ryckiej parafii tego rodzaju odznaczeniem papieskim dla osoby świeckiej. Zostało przyznane w dowód uznania za 50-letnią służbę Zarzyckiego Kościołowi. W samych Rykach pan Roman organistą był przez 37 lat. 1 stycznia 2013 roku przeszedł na emeryturę.

Droga do przyznania odznaczenia była długa. - We wrześniu 2012 roku wystąpiłem do ówczesnego biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z pismem zawierającym prośbę do Stolicy Apostolskiej o przyznanie papieskiego odznaczenia - mówi ks. Krzysztof Czyrka, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. -  Trwało to i ostatecznie do uzyskania tego odznaczenia przyczynił się obecny pasterz diecezji, ks. bp Kazimierz Gurda - dodaje.

Nie miał wolnych niedziel

W niedzielę podczas uroczystej mszy świętej, w obecności najbliższej rodziny i parafian, ks proboszcz przekazał złoty medal papieski zasłużonemu dla Kościoła byłemu organiście. - Być organistą to tak naprawdę znaczy nie mieć wolnych niedziel, świąt oraz mieć bardzo ograniczone możliwości wyjazdów np. na uroczystości rodzinne - mówił ks. Czyrka. Pan Roman nigdy się nie żalił. Odbierając odznaczenie podziękował wszystkim za życzliwość. - Wszystkim za wszystko składam serdeczne Bóg zapłać. Nigdy nie zapomnę przeżyć, jakie mi towarzyszyły w ciągu roku, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy i procesji Bożego Ciała - dziękował Roman Zarzycki.

Sam również odebrał wiele podziękowań m.in. od starosty Stanisława Jagiełły, Jarosław Żaczka - burmistrza Ryk oraz przedstawicieli chóru, scholi, młodzieży z KSM, czy w końcu parafian. - Jestem ogromnie dumny z tego, że nasze miasto ubogaca tak dobry, uczciwy i szanowany człowiek - oznajmił burmistrz Ryk.

Wyjątkowy Człowiek

Hanna Witek, członkini chóru parafialnego

- Takie odznaczenie otrzymują tylko niektórzy. I takim kimś wyjątkowym jest pan Roman.

Pół wieku za organami

Roman Zarzycki urodził się w 1944 roku. Od ponad 40 lat mieszka w Rykach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1958 roku, rozpoczął naukę w Salezjańskiej Szkole Organistów w Przemyślu, którą ukończył 1962 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku organisty w parafii Żory koło Rybnika. Pracował tam 3 lata. W 1965 r. przeprowadził się do parafii Trąbki koło Garwolina, gdzie pracował 8 lat. W tym czasie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie. W 1973 roku rozpoczął pracę w parafii w Rykach, gdzie do końca 2012 roku pozostawał na stanowisku organisty. Prowadził chór parafialny oraz kancelarię. Żonaty. Ma dwie córki i siedmioro wnucząt. 1 stycznia 2013 roku pan Roman przeszedł na emeryturę.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości