Reklama

Bobry szkodzą przeprawie przez rzekę

13/10/2015 20:00
Przez Brzeźce płynie rzeka Berewa. Od jakiegoś czasu w kręgach pod mostem regularnie dochodzi do zatorów. Wszystko przez mające tam swoje siedliska bobry. - W kręgach jest pełno gałęzi i zarośli - mówi Stanisław Kurek, radny z Brzeźć. - Po drugiej stronie mostu było zupełnie sucho - dodaje. Przez tamowanie wody mogły zostać zalane okoliczne pola. Kurek zgłaszał ten problem na ostatniej sesji rady gminy. Bobry są pod ochroną i samorządowcy niewiele mogą zrobić. -  Zezwolenie na odstrzał bobra wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska, sami nic nie możemy zrobić - mówi Zbigniew Chlaściak, wójt gminy. - Jakichkolwiek samodzielnych działań zabrania nam prawo - dodaje. Przepisy krajowe oraz europejskie zakazują zabijania, chwytania i przenoszenia w inne miejsca. Nie wolno niszczyć siedlisk i ostoi ani ich płoszyć. Z tego względu działania lokalnych władz nie tylko w Stężycy są utrudnione.

Wojewoda może pomóc

Jest jednak szansa na zmniejszenie populacji bobrów w gminie Stężyca. - Wystąpimy z wnioskiem do wojewody o zgodę na odstrzał - informuje wójt. Jak się okazuje, urząd już rozmawiał w tej sprawie z kołem łowieckim "Diana". - Myśliwi zajmą się zwierzętami jeśli tylko otrzymamy pozytywną odpowiedź od wojewody - mówi wójt.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości