Od piątku do niedzieli z badań skorzystało 67 pań, w tym 60 na NFZ, a 7 prywatnie. Do bezpłatnych upoważnione były panie między 50. a 69. rokiem życia. Kobiety przed 50. lub po 69. roku życia mogły skorzystać z badania w cenie 60 zł.
Odwiedziliśmy mammobus w piątkowe południe. Tego dnia zarejestrowały się 44 kobiety.
- Nie jest źle, bo z mammografią jest słabiutko teraz. Niewiele kobiet się bada. Jak na Dęblin to nie ma co narzekać - mówi Marek Wolski z NZOZ "Marmed" w Świdniku.
- Na dzisiejsze badanie dostałam imienne zaproszenie i z niego skorzystałam. Ostatnio mammografię miałam w czerwcu 2013. To jest istotne, że ktoś o to nasze zdrowie dba - mówi Halina Pawlik z Dęblina.
- Kobiety powinny wykonywać badanie mammograficzne co dwa lata. Jeśli mama, siostra, córka lub ktoś w rodzinie choruje na raka, to wtedy co roku wskazane jest takie badanie - mówi Marek Wolski.
Badanie mammograficzne trwa kilka minut. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich. - Jest bezpieczne. Odbywa się przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego - tłumaczy Karolina Kuźniewska, technik radiodiagnostyki. - Serdecznie zachęcamy wszystkie panie, które jeszcze nie wykonały badania do skorzystania z okazji i zyskania spokoju - dodaje.
Akcję bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeprowadziło NZOZ "Marmed" w Świdniku.
Komentarze