Cmentarz, który powstał 160 lat temu jest w ruinie. Przy wjeździe leżą porozrzucane śmieci. Teren jest zarośnięty gęstymi krzakami. Żeby się dostać do grobów trzeba przedzierać się przez chaszcze. W środku obraz nekropolii nie napawa optymizmem. Są tu rozkopane i zdewastowane pomniki. - Wiem, że groby są profanowane, ludzie znajdują tu rozrzucone kości ludzkie - mówi ks. Jarosław Szczur, proboszcz prawosławnej parafii Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach. To dlatego duchowny podjął działania, dzięki którym cmentarz będzie wyglądał inaczej.
Powróci dawny blask
Na jesieni tego roku do Urzędu Gminy w Stężycy wpłynęło pismo z puławskiej parafii. Wynika z niego, że proboszcz Jarosław Szczur jest zainteresowany przejęciem gruntów cmentarnych i odrestaurowaniem nekropolii. - Chcielibyśmy uporządkować teren, ogrodzić cmentarz i jeśli będą środki finansowe to odnowić część grobów - mówi duchowny. - Chciałbym również postawić prawosławny i katolicki krzyż, ponieważ spoczywają tam szczątki ludzi różnych wyznań - dodaje kapłan.
"Na podjęcie decyzji potrzeba czasu"
Wójt gminy potwierdza, że parafia podjęła rozmowy w tym temacie. - Wpłynęło do gminy takie pismo, jednak na podjęcie decyzji potrzeba czasu - mówił na jednej z sesji rady gminy Zbigniew Chlaściak, wójt gminy. W piśmie również była prośba o wsparcie finansowe na odnowienie nekropolii. Budżet gminy może jednak tego nie udźwignąć, dlatego w grę wchodzi pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. W ostatnich latach taka operacja kończyła się bez powodzenia, więc i teraz pozyskanie środków jest mało prawdopodobne. - Sprawa będzie omawiana na komisjach i radni będą musieli podjąć decyzję, czy przekazać teren puławskiej wspólnocie parafialnej - mówi wójt.
Cmentarz forteczny założony został w 1857 r. po rozpoczęciu budowy twierdzy carskiej. Plac tworzył prostokąt o wymiarach 410 x 590 m. W latach 1857 - 1914 był miejscem pochówku oficerów i żołnierzy służących w twierdzy Iwangorod oraz ich rodzin. W latach 1914 - 1915 grzebano tu żołnierzy carskich poległych podczas I wojny światowej. Nieliczne pogrzeby miały miejsce również w latach 1921 - 1946. Cmentarz jest miejscem spoczynku osób wyznania prawosławnego, rzymsko-katolickiego i prawdopodobnie protestantów.
Komentarze