Za początek działalności Orkiestry uznaje się 13 kwietnia 1945 roku. Powołał ją do życia Naczelny Dowódca Wojska Polskiego gen. broni Michał Żymierski. Pierwszym kapelmistrzem 20-osobowej orkiestry był por. Aleksander Bryk. Przez siedem dekad służyło w niej ponad 350 muzyków-żołnierzy służby zasadniczej i zawodowej, w tym 12 kapelmistrzów (patrz ramka).
24 wspaniałych
Od 2004 Orkiestra Wojskowa jest samodzielną jednostką. Od dwóch lat podlega pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. Zrzesza 24 muzyków-podoficerów, grających na instrumentach dętych blaszanych i drewnianych. Choć panowie pochodzą z różnych stron Polski, łączy ich talent oraz wspólne pasje do muzyki i wojska jednocześnie. - To zaszczytna służba - przyznaje kpt. Andrzej Greszta, kapelmistrz, dowódca orkiestry. Dostać się w jej szeregi wcale nie jest łatwo. - Zainteresowanie pracą w orkiestrze jest duże, ale brakuje etatów. Podstawą jest ukończenie studiów muzycznych II stopnia i szkoły podoficerskiej. Poza tym bierzemy pod uwagę sprawność fizyczną, dobre zdrowie, znajomość języka angielskiego -wymienia kpt. Greszta.
Nagrody i wyróżnienia
Od początku istnienia orkiestry dała setki koncertów dla wojskowej i cywilnej widowni w kraju oraz z granicą. Warto wspomnieć o najważniejszych osiągnięciach. Podczas corocznych Przeglądów Orkiestr Wojsk Lotniczych, a później Sił Powietrznych Orkiestra Wojskowa z Dęblina zajmowała czołowe miejsca w koncercie i musztrze paradnej. W 2005 roku podczas konkursu Orkiestr Garnizonowych Wojska Polskiego w Świeradowie Zdroju orkiestra została wyróżniona nagrodą specjalna Ministra Obrony Narodowej za pokaz musztry paradnej. W ubiegłym roku muzycy reprezentowali "Miasto Orląt" przed 14-tysięczną publicznością podczas międzynarodowego festiwalu "Musikparade" w niemieckim Oldenburgu.
Praca i współpraca
Codzienna praca orkiestry nierozerwalnie związana jest z uroczystościami państwowymi, wojskowymi, szczególnie w Garnizonie Dęblin, oraz patriotyczno-religijnymi. Ścisła współpraca z władzami miasta owocuje udziałem w uroczystościach rocznicowych oraz okolicznościowych miasta, zapewniając oprawę muzyczną i podnosząc ich rangę. - Repertuar dobieramy w zależności od charakteru uroczystości. Gramy muzykę rozrywkową, pieśni patriotyczne, standardy jazzowe-przyznaje dowódca. Urozmaicony repertuar koncertowy oraz układy choreograficzne musztry paradnej, również z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, gromadzą i zachwycają publiczność w każdym wieku. Ubrani w galowe mundury panowie przykuwają uwagę zwłaszcza damskiej części widowni.
Koncert jubileuszowy już 6 listopada
Obchody 70.rocznicy istnienia Orkiestry Wojskowej w Dęblinie odbędą się 6 listopada. Rozpocznie je o godzinie 13. jubileuszowy koncert w Klubie Uczelnianym WSOSP. Orkiestra zagra z solistami z całej Polski, m.in. z Opery Nova, Moniką Gruszczyńską, Dariuszem Tokarzewskim z zespołu VOX, Małgorzatą Lipką aktorką. -Program został ułożony w nawiązaniu do tradycji. Publiczność usłyszy zarówno piosenki żołnierskie, jak i utwory rozrywkowe. Oczywiście koncert rozpoczniemy "Marszem Lotników", hymnem lotnictwa polskiego -mówi kpt. Andrzej Greszta.
Komentarze