Autorką wyróżnionej pracy jest Weronika Kwiatkowska. Uczennica III klasy Gimnazjum nr 2 w Dęblinie należy do koła fotograficznego prowadzonego przez Elżbietę Piątkowską. Członkowie grupy wysłali do Lublina kilka konkursowych propozycji. To właśnie zdjęcie Weroniki zostało dostrzeżone przez jury.
Była to trzecia edycja konkursu zorganizowanego przez Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać fotografię inspirowaną dziełem mistrza uznanego za wybitnego przedstawiciela swojej epoki w malarstwie, grafice, rzeźbie lub fotografii. Do wykorzystania mieli współczesnych modeli i przedmioty oraz obróbkę komputerową.
Weronika wybrała obraz "The Ladies Waldegrave" autorstwa Joshua Reynoldsa. Dzieło przedstawia trzy siostry zajmujące się szyciem. Weronika z koleżankami Wiktorią Pardej i Natalią Langińską podeszły do tematu kreatywnie. Przebrały się za współczesne siostry. - Ubrałyśmy się w stylu rock`n`rollowym, podobnie uczesałyśmy, żeby się trochę do siebie upodobnić - mówi Weronika. Zdjęcie zostało wykonane w sali lekcyjnej. - Na ławkach rozłożyłyśmy kosmetyki. Na zdjęciu uchwycony został moment, kiedy malujemy paznokcie, robimy makijaż, czyli czynności, którymi zajmuje się wiele współczesnych sióstr - mówi Weronika.
"To wielkie wyróżnienie"
Sesja zdjęciowa przygotowana przez uczniów koła fotograficznego trwała 7 godzin. Owoce ich pracy zostały wysłane na konkurs. 26 listopada ogłoszono wyniki. Weronika otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 13-15 lat. Spośród 416 prac z 58 ośrodków oraz 15 zgłoszeń indywidualnych, jury przyznało 16 nagród i 48 wyróżnień. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 137 prac. - Nie spodziewałam się takiego wyniku. To zaszczyt i zachęta do działania - przyznaje artystka.
- To duży sukces naszej młodzieży tym bardziej, że był to konkurs międzynarodowy, w którym startowali uczniowie z Polski i Rosji, z wielu szkół, w tym także plastycznych, podopieczni domów kultury oraz osoby dorosłe - mówi Elżbieta Trzaskowska, dyrektor ZS nr 4 w Dęblinie.
Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień oraz otwarcie wystawy pokonkursowej miało miejsce 12 grudnia w Dzielnicowym Domu Kultury "Bronowice" w Lublinie.
Komentarze