Reklama

Unia sypnie na szpitalne remonty

15/12/2015 23:00
Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. To tzw. megaprojekt, który obejmie wszystkie powiatowe lecznice w województwie lubelskim. Zanim jednak zostanie uruchomiony powstać muszą tzw. mapy potrzeb zdrowotnych. Dokumenty te mają dać odpowiedź m.in. na pytania o funkcjonowanie sieci szpitali. - Wszyscy na nie czekamy. Powstanie map to nie jest tylko kwestia uruchomienia pieniędzy unijnych. Mapy będą mogły być faktycznym narzędziem, które spowoduje możliwość relokacji środków na zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych - wyjaśnia Stanisław Pitucha, wiceprezes zarządu AMG - dzierżawcy ryckiego szpitala. Chodzi po prostu o to, żeby efektywniej wydawać pieniądze przeznaczone na służbę zdrowia. Mapy potrzeb mają powstać do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Między innymi według wytycznych, które się tam znajdą, powiaty będą pisać wnioski o dofinansowanie przyszłych inwestycji.

Nowy sprzęt i remonty

Jak informuje Stanisław Pitrucha, w przypadku szpitala w Rykach najważniejszy nacisk zostanie położony na kwestie ochrony przeciwpożarowej i usprzętowienie. W pierwszym przypadku chodzi o przebudowę klatek schodowych. Jeżeli chodzi o sprzęt, tu mamy kwestię pracowni endoskopowej i kardiologicznej. - Przydałby się też nam nowy rentgen. Ten nasz to urządzenie trochę zabytkowe i już wysłużone. Jest w pełni sprawny, ale są już nowsze, innej generacji urządzenia cyfrowe - wyjaśnia Stanisław Pitucha. Potrzeby dotyczące modernizacji i usprzętowienia opiewają na ok. 10 mln zł.

W umowie dzierżawy szpitala, jaką AMG zawarło z powiatem, jest zapis, że firma w roku 2015 płaci tylko 30% czynszu. Resztę odkłada na wkład własny potrzebny w momencie starania się o środki unijne z tzw. megaprojektu. - W momencie, kiedy projekt się pojawi będziemy te pieniądze wydatkować - zapewnia Pitucha.

Podwyżki dla pielęgniarek

Jeszcze w tym roku zostanie podpisany aneks do umowy, jaką rycki szpital ma z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt na przyszły rok wyniesie 10 mln zł. Znajdą się w nim pieniądze na ministerialne podwyżki dla pielęgniarek. W ryckim szpitalu, który ma 74 łóżka, pracuje ich ok. 60.

Kontrakt z NFZ na pierwsze półrocze 2016 roku

ok. 2 mln zł

- choroby wewnętrzne, hospitalizacja

1,18 mln zł

- chirurgia ogólna, hospitalizacja

681 tys. zł

- pediatria, hospitalizacja

576 tys. zł

- izba przyjęć

303 tys. zł

położnictwo i ginekologia
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości