Wystawę zatytułowaną "Oczami kobiety" można od 3 czerwca oglądać w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Na wernisaż utalentowanej malarki przybyło wiele osób, w tym rodzice, mąż Michał, przyjaciele, znajomi oraz pasjonaci sztuki. Wśród zgromadzonych można było dostrzec także bohaterki obrazów. To druga wystawa malarki w galerii MGCK. Pierwsza miała miejsce 10 lat temu. - Trochę lat minęło, ale przez ten czas nie próżnowałam - mówi Agnieszka Jakubik.
Motywem przewodnim wystawy jest kobieta. Ma to związek ze studiami. Jakubik skończyła malarstwo i kulturoznawstwo na UMCS oraz podyplomowe studia z grafiki komputerowej. Tematem pracy magisterskiej Agnieszki były wizerunki kobiet w sztuce krytycznej. Tego tematu dotyczył także dyplom malarski. - Moja praca miała dać odpowiedź na pytani,e jak wizerunek kobiety jest przedstawiany w telewizji i prasie. Pomyślałam, że fajnie byłoby ten temat kontynuować w innym kontekście - mówi Agnieszka, dla której w obrazach najważniejsze jest uchwycenie chwili, nastroju, oddanie charakteru portretowanej osoby w kontekście barwy i kompozycji. Najbliżsi są z niej dumni
Wystawę otworzyła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK, która podobnie jak wszyscy, była pod wrażeniem talentu Agnieszki. - Jest to dla mnie szczególny wernisaż, a to z wielu powodów: praca twórcza autorki, wyrazistość obrazu, ale przede wszystkim jest związana z naszą instytucją kultury od najmłodszych, szkolnych lat - mówi Porowska.
- Jestem dumny z synowej.Moim ulubionym obrazem Agnieszki są żółte kwiatki z działki. Obraz wisi w domu mojej mamy - mówi Janusz Jakubik, teść Agnieszki. - Dostałam ten obraz od Agnieszki około 10 lat temu. Mam do niego sentyment - dodaje babcia Jadwiga.Pierwszym odbiorcą i krytykiem dzieł Agnieszki jest jej mama Janina Jurecka. - Czasem Agnieszka coś poprawiła, kiedy jej podpowiedziałam - mówi pani Janina. Mama twierdzi, że Agnieszka odziedziczyła talent po dziadku. - Na pewno nie po mnie - żartuje. - Raczej po moim ojcu. On potrafił wszystko namalować - dodaje Jurecka. Kolejna wystawa o Rykach
Agnieszka Jakubik otrzymała kwiaty, gratulacje i moc ciepłych słów od odbiorców jej sztuki. Przy poczęstunku każdy miał możliwość porozmawiać z artystką, wymienić się spostrzeżeniami, dopytać o nurtujące kwestie. Artystka przyznaje, że już planuje kolejną wystawę. Tym razem tematyka będzie dotyczyła rodzinnego miasta - Ryk. - Myślę, że nie trzeba będzie na nią czekać kolejną dekadę - mówi Agnieszka. Czekamy zatem z niecierpliwością, a póki co zachęcamy do odwiedzania galerii w godzinach jej pracy. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.
Agnieszka Jakubik - plastyk, grafik. Ur. w Rykach w 1982r., absolwentka malarstwa Wydziału Artystycznego UMCS oraz kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa obroniła w 2007 roku w pracowni Tomasza Zawadzkiego. Zawodowo zajmuje się grafiką użytkową w MGCK w Rykach, jest także instruktorem ds. plastyki w tejże instytucji. Wolny czas poświęca swojej pasji - malarstwu. Tworzy w technice olejnej i akrylowej. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, m.in. w Szwecji, Anglii, Szkocji, Niemczech.
Komentarze