Reklama

Ryki. Będzie podwyżka za śmieci. Ponad 30%

Nie 12 a 16 złotych od osoby na miesiąc będą teraz płacić mieszkańcy gminy Ryki za wywóz śmieci

Ostateczną decyzję w sprawie podwyżki radni podejmą na dzisiejszej sesji, ale projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany podczas prac komisji. 

Drogie śmieci

Coraz wyższe koszty odbioru odpadów na wysypisku w Puławach i coraz więcej śmieci "produkowanych" przez mieszkańców, to główne powody wyższych cen. - Jeśli tendencja się utrzyma, to w tym roku wywieziemy z gminy o 600 ton więcej odpadów w porównaniu do roku ubiegłego - mówi burmistrz Jarosław Żaczek. - Podwyżka jest nieunikniona - dodaje.

Obecna stawka 12 zł nie pokrywa wydatków związanych z prowadzeniem gospodarki odpadami. O ile odbiór i wywóz śmieci od mieszkańców oraz prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) realizowane przez gminną spółkę PGKiM są "pod kontrolą" i nie rosną tak drastycznie, o tyle cena przyjęcia śmieci w Zakładzie Usług Komunalnych w Puławach rośnie znacznie. Odpady zmieszane od 2017 roku wzrosły ponad dwukrotnie z 250 zł do 580 zł za tonę, szkło 6-krotnie, a za plastik i metal, które kosztowały 10 zł, teraz trzeba zapłacić 250 zł za tonę. Z kolei przyjęcie tony papieru kosztowało 7,5 zł, a teraz 115 zł. 

Reklama

Gmina będzie dopłacać

- Ustawa mówi, że wpływy muszą równać się wydatkom. W tym momencie, żeby nam się to zbilansowało, stawka powinna wynosić 19,85 zł za osobę - mówi Sylwia Sieraj, kierownik referatu ds. gospodarki odpadami Urzędu Miejskiego w Rykach. Jeżeli się nie bilansuje, to oznacza, że gmina dokłada z budżetu do gospodarki śmieciowej. W ubiegłym roku 131 tys. zł. 

Nie chcemy tak mocno obciążać mieszkańców, dlatego zaproponowaliśmy podwyżkę do 16 zł za osobę, a nie 20 zł. To oznacza, że gmina nadal będzie dokładać ok. 130 tys. zł rocznie do gospodarki odpadami - informuje burmistrz Ryk. Twierdzi, że nawet po takiej podwyżce stawka w gminie Ryki będzie niższa od stawek w innych gminach miejskich i niektórych wiejskich.

Reklama

Problem całej Polski

Inny problem, to uczciwość ludzi. Gdyby wszyscy sumiennie płacili za śmieci, stawki mogłyby być niższe. W systemie "brakuje" około 3,5 tysiąca osób. Z deklaracji wynika, że obecnie w gminie śmieci produkuje 17.111 osób. - Testem była akcja rozdawania przez gminę maseczek dla każdego mieszkańca. Okazało się, że wiele gospodarstw żądało od nas więcej maseczek niż wynikało to z tego, ile osób tam mieszka według złożonych "deklaracji śmieciowych" - oznajmia burmistrz. - Są sytuacje, gdzie ktoś się uczy poza gminą Ryki, studiuje, ale są też przypadki, w których z innych powodów nie są w deklaracjach zgłaszane wszystkie osoby, które faktycznie mieszkają w danym miejscu - zaznacza burmistrz Żaczek. Są też przypadki, gdzie w ogóle nie ma złożonych deklaracji. Stąd jeden z pomysłów zmiany sposobu naliczania opłat nie od osoby, ale od ilości zużywanej wody. Zdaniem burmistrza byłby to sposób bardziej sprawiedliwy. - Jest też pomysł, żeby szukać innych, tańszych odbiorców na odpady segregowane niż instalacja w Puławach, ale nie jest to wcale łatwe - rozkłada ręce burmistrz Ryk. Pociesza, że rosnące ceny za śmieci, to nie tylko problem Ryk, ale całej Polski.

Większe wydatki niż wpływy

Reklama

Gospodarka odpadami w ubiegłym roku kosztowała gminę ponad 2,1 mln zł. Tymczasem wpływy od mieszkańców do budżetu wyniosły 2 mln zł. Na koniec roku zadłużenie mieszkańców z tytułu nie opłacania rachunków za śmieci wyniosło ponad 236 tys. zł. 

180,5 kg

śmieci wyprodukował średnio każdy mieszkaniec gminy Ryki w 2019 rok

Tak się zmieniała cena śmieci

czerwiec 2013 - 8 zł

kwiecień 2016 - 9 zł

wrzesień 2019 - 12 zł

październik 2020 - 16 zł

Koszty poniesione przez gminę w 2019r.

1 mln zł odbiór i transport odpadów

Reklama

0,9 mln zł zagospodarowanie odpadów

54 tys. zł utrzymanie PSZOK

167 tys. zł obsługa systemu

 

 

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-10-07 21:51:28

    Tylko nieliczni radni o coś pytają. Reszta zgodnie podnosi rączki i opłaty ponosząc współodpowiedzialność razem z burmistrzem, jego zastępcą i prezesem pgkim.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • gość 2020-10-08 14:14:48

    Bo przynajmniej chodzą na komisje a nie robią cyrk przed kamerami

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2020-10-07 22:02:10

    Za poprzedniej władzy złotówka podwyżki przez kadencję. Ten rząd i burmistrz nie patyczkują się, już siedem złotych podwyżki. Na tym podobno nie koniec. Rząd, burmistrz i rada do wymiany !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości