Ma sto kilkadziesiąt lat a wygląda jak nowa. Od dziś rzeźba pięknie prezentuje się w centralnym miejscu Ryk
Zakończyła się renowacja zabytkowej rzeźby z piaskowca Chrystusa Frasobliwego z XVIII wieku. Rzeźba stoi na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Szkolnej, który również został w tym roku zrewitalizowany.
Dzisiaj oficjalnie została odsłonięta, po ponad dwumiesięcznych pracach konserwatorskich. Figura była w opłakanym stanie. Dawno temu ktoś zdecydował, żeby odnowić ją farbą olejną. Co jakiś czas nakładano nowe warstwy. "Ostatni malarz" nawet nie zauważył ucha i pomalował go na czarno razem z brodą i włosami. Z czasem warstwy farby pękały i łuszczyły się powodując, że figura wpisana do rejestru zabytków nie tylko wygląda fatalnie, ale coraz bardziej niszczeje. - Jeżeli już rzeźbę się maluje to tak, żeby miała estetyczny wygląd. To malowanie było bardzo szepczące - mówi Monika Konkolewska, właścicielka firmy z Lublina, która zajmowała się odnowieniem ryckiej rzeźby.
Prace renowacyjne rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia. Wszystko musiało być przeprowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską. Nie można było niczego przyspieszyć. Wykorzystywane środki chemiczne musiały działać w odpowiednim czasie. Ale warto było czekać. Teraz rzeźba prezentuje się wspaniale. Konserwatorzy starali się, aby wyglądała tak jak pierwszego dnia po ustawieniu jej w XVIII wieku.
Koszt renowacji zabytku wyniósł ponad 36 tys. zł. Częściowo (10 tys. zł) został sfinansowany przez parafię Najświętszego Zbawiciela w Rykach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Coś twarz Jezusa nie do końca przypomina tej z oryginalnej rzeźby.
A to było jakieś zdjęcie oryginału?
Nowy Jezus dostal uszy....Wczesniej wygladal na spiacego a teraz na ostro zmarnowanego. No widze ze panie znaja sie na mkaijazu i Jezusowi zafundowaly konturing twarzy i zeberka...tylko 6paka zabraklo
Zagłodziły Jezusa, sama skóra i kości jakby z Oświecimia wyszedł, tylko pytanie czemu mu to zrobiły
Kurwa jaki elf. Kto to restaurował?przedszkolak? Oszpecony pomnik
Ty przyglupie
W sumie tak samo brzydki jak reszta tej wiochy
super teraz jest , odnowione według zasad i profesjonalizmu ,
To przedszkolaki tyle kasy zarobili?Bo nie wierze że ktoś normalny po szkołach robiľ tą renowacje????
to wyjasnij twoim zdaniem na czym polega renowacja??? a wygląd figurki postaci to 17/18wiek , tak kiedyś wyglądały twarze itd
To nie jest odnowienie tylko modyfikacja, bo zostały dorobione uszy, klata, których nie było w pierwotnej wersji. W ogóle to ktoś konsultował z wojewódzkim konserwatorem zabytków, czy były czy prace na zlecenie w/g widzimisię lokalnych władców?
Rzeźba ma sto kilkadziesiąt lat? Pod pomnikiem jest napis, że pochodzi z XVIII wieku, więc musi mieć od 220 do 320 lat.
Coś twarz Jezusa nie do końca przypomina tej z oryginalnej rzeźby.
A to było jakieś zdjęcie oryginału?
Nowy Jezus dostal uszy....Wczesniej wygladal na spiacego a teraz na ostro zmarnowanego. No widze ze panie znaja sie na mkaijazu i Jezusowi zafundowaly konturing twarzy i zeberka...tylko 6paka zabraklo