Reklama

Ryki uczciły „Orlika”. Uroczystości przy miejscu śmierci majora Bernaciaka

79. rocznica śmierci majora Mariana Bernaciaka „Orlika” stała się okazją do patriotycznych obchodów w Rykach i Piotrówku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy regionu.

Upamiętnienie majora „Orlika” w miejscu jego śmierci

Obchody 79. rocznicy śmierci majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Następnie delegacje udały się do Piotrówka, gdzie w 1946 roku poległ „Orlik”. Przy pamiątkowym krzyżu odśpiewano hymn państwowy oraz odmówiono modlitwę w intencji poległych.

Podczas uroczystości głos zabrali: senator RP Stanisław Gogacz, burmistrz Ryk Jarosław Żaczek oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Rykach Mariusz Pawlak.

Reklama

Kwiaty w Zalesiu – miejscu urodzenia Orlika

Po zakończeniu ceremonii w Piotrówku, uczestnicy udali się do Zalesia, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający miejsce urodzenia „Orlika”. Złożono tam kwiaty i oddano hołd jego niezłomnej postawie w walce z reżimem komunistycznym.

Władze samorządowe reprezentowali: burmistrz Jarosław Żaczek, zastępca burmistrza Jacek Wasilewski, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kujda oraz dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Rykach Donata Łukasiak.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości