Reklama

Stopniowo przywracają badania lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania u lekarzy orzeczników i w komisjach lekarskich. Każdy ubezpieczony otrzymuje indywidualną informację o terminie swojego badania.

ZUS w województwie lubelskim przywrócił bezpośrednie badania lekarskie w poniedziałek, 11 maja. Ich „odmrażanie” odbywa się stopniowo. Poszczególne oddziały ZUS planują badania, biorąc pod uwagę między innymi liczbę zachorowań na koronawirusa w regionie.

Lekarze orzecznicy przyjmują pacjentów w placówkach ZUS z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. - Noszą maseczki, przyłbice, jednorazowe fartuchy i rękawiczki. Korzystają również ze środków dezynfekcyjnych. Dziennie przyjmują mniejszą liczbę pacjentów niż przed epidemią, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu między osobami oczekującymi na badanie- mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Pacjenci muszą mieć zasłonięte usta i nos – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

Reklama

- Dotychczas z powodu epidemii ZUS przesuwał bezpośrednie badania lekarskie na późniejszy okres. We wszystkich sprawach, w których to możliwe, lekarze orzekali i nadal orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej - dodaje Małgorzata Korba.

ZUS przypomina, że na podstawie tarczy antykryzysowej część czasowych orzeczeń lekarskich z automatu uległa wydłużeniu o 3 miesiące. Chodzi o orzeczenia w sprawie rent i świadczeń rehabilitacyjnych, których ważność upłynęła lub upłynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu. Jest jeden warunek: klient musi złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności orzeczenia.

Reklama

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości