Reklama

Święto Lotnictwa Polskiego. Uroczystości odbyły się w Dęblinie

Święto Lotnictwa Polskiego jest okazją do upamiętnienia największych sukcesów oraz poświęcenia pilotów. Większość z nich to wychowankowie Szkoły Orląt

Obchody odbyły się 26 sierpnia przed  pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”.

- Ponad 100-letnia historia lotnictwa polskiego powinna napawać nas dumą i satysfakcją. Był to okres wielkich wyzwań i pionierskich dokonań entuzjastów polskiego lotnictwa. Wielkim sprawdzianem dla lotników spod biało-czerwonej szachownicy stała się II wojna światowa, w czasie której polscy piloci dali piękne  świadectwo męstwa, odwagi, patriotyzmu oraz doskonałego wyszkolenia. Dumą napawa nas myśl, że większość z tych, którzy własną krwią pisali historię polskich skrzydeł to wychowankowie „Szkoły Orląt” - mówił płk pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Zaznaczył, że rok 2019 otworzył nową epokę w szkoleniu polskich pilotów. 16 kwietnia podchorążowie zasiedli za sterami nowych samolotów szkolno-treningowych M-364 Bielik.  -To właśnie w Dęblinie wdrażany jest jeden z najnowocześniejszych systemów szkoleniowych na świecie - zauważył płk Pikuła.

Reklama

Rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej podkreślał, że wszystko co ważne dla lotnictwa, zaczyna się w „Szkole Orląt”. - Lotnictwo jest bardzo młodą domeną i istnieje dzięki pasji i determinacji ludzi tu zgromadzonych. Jednak lotnictwo to nie tylko piloci. To całe zaplecze ludzi, dzięki którym możemy bezpiecznie latać. Nie byłoby tego lotnictwa bez Was! Dziękuję wam, że na powołanie do służby w Siłach Powietrznych kiedyś odpowiedzieliście odważnie tak. To Wy kształtujecie obraz tej rzeczywistości, jaką jest polskie lotnictwo. Życzę Wam satysfakcji z Waszej służby - powiedział gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk

W trakcie uroczystego apelu odczytano rozkazy okolicznościowe o wyróżnieniach żołnierzy i pracowników wojska. W dalszej części uroczystości odmówiono modlitwę  w intencji poległych oraz złożono wieniec przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”.  Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Reklama

(źródło: www.law.mil.pl)

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości