Reklama

Terytorialsi ramię w ramię z Caritasem

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wisław Kukuła oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podpisali porozumienie o współpracy.

Umowa, podpisana 19 sierpnia, gwarantuje współdziałanie obydwu instytucji w celu niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof w kraju oraz udzielania pomocy osobom starszym, potrzebującym i chorym, w tym kombatantom, osobom represjonowanym i weteranom wojennym. W dokumencie jest mowa również m.in. o wzajemnym wsparciu szkoleniowym, wspólnym prowadzeniu akcji honorowego krwiodawstwa, podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji narodowej oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego i rozwoju świadomości ekologicznej.

Podpisane porozumienie jest następstwem współpracy WOT i Caritasu podczas epidemiologicznego kryzysu oraz akcji takich jak "Odporna Wiosna" i "Trwała Odporność" oraz #PomocDlaSeniora. Wsparcie WOT było nieocenione. Terytorialsi pomagali w dystrybucji żywności, jej rozpakowywaniu oraz organizacji transportu. Żołnierze przetransportowali blisko 3,5 tys. ton towarów (głównie żywności) do magazynów Caritas w wielu rejonach Polski. Łącznie zrealizowali ponad pół tysiąca transportów, co przełożyło się na dystrybucję ponad 186 tys. paczek, dostarczonych bezpośrednio do potrzebujących.– Ta współpraca wypadła bardzo dobrze, wręcz modelowo, dlatego chcemy ją kontynuować.  Dzięki żołnierzom WOT mogliśmy szybko docierać z pomocą do potrzebujących w czasie, kiedy musieliśmy zreorganizować pracę wolontariuszy Caritas ze względu na panujące obostrzenia epidemiologiczne – podkreślił po podpisaniu umowy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Reklama

Wspólne działanie w trudnym okresie pandemii pozytywnie ocenia także dowództwo WOT. – Podpisana dzisiaj umowa tylko sformalizowała to, co robimy. Można powiedzieć, że WOT były operatorem logistycznym pomocy niesionej przez Caritas. Do tej pory nie byliśmy świadomi skali tej pomocy; w pełni uświadomiły nam ją nasze wspólne działania podejmowane w odpowiedzi na pandemię– komentuje gen. dyw. Wiesław Kukuła, reprezentujący Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Symbolicznym przypieczętowaniem nawiązania szerokiej współpracy było wręczenie ks. Iżyckiemu przez gen. Kukułę ryngrafu z symbolami WOT. Dyrektor Caritas Polska przekazał natomiast przedstawicielowi WOT medal In Servire Caritate, przyznawany za szczególne zasługi dla Caritas.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości