Po blisko trzy miesięcznej przerwie w związku z pandemią żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli pierwsze szkolenia rotacyjne
Terytorialsi z Lubelszczyzny wrócili do normalnego trybu szkoleniowego. Jednocześnie lubelska brygada OT kontynuuje dotychczasowe działania przeciwkryzysowe w ramach operacji „Odporna Wiosna” w naszym regionie.
W dniach 6-7 czerwca 2020 r., blisko 600 żołnierzy OT z batalionów z Lublina, Dęblina, Chełma i Zamościa odbyło pierwsze, po trzymiesięcznej przerwie, szkolenia rotacyjne. - Były to szkolenia specjalisty oraz zgrywające, nakierowane przede wszystkim na doskonalenie i uzupełnianie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi i inspekcjami oraz szkolenia medyczne - informuje kpt. Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 LBOT.
W związku z trwającą sytuacją epidemiczną, podczas szkoleń zachowano wszelkie środki bezpieczeństwa. - Żołnierze ćwiczyli w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, w małych grupach i możliwie jak najbardziej minimalizując przemieszczanie się pododdziałów - mówi kpt. Stanula.
Terytorialsi z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina odbyli zajęcia w Lublinie oraz okolicach Zemborzyc. Terytorialsi z powiatu opolskiego w ramach szkolenia specjalisty ćwiczyli w Wałowicach oraz w Józefowie nad Wisłą, gdzie realizowali zadania wspólnie ze strażą pożarną. Inna grupa żołnierzy OT z powiatu kraśnickiego ćwiczyła w okolicach miejscowości Kopiec i Dzierzkowice. Ze strażą pożarną ćwiczyli również Terytorialsi z 24 blp z Chełma - zajęcia odbyły się w Milejowie. Z kolei Terytorialsi z powiatu świdnickiego szkolili się w Piaskach, Trawnikach oraz Świdniku.
Zajęcia odbyły się także na obiektach wojskowych, m.in. na pasie ćwiczeń taktycznych Majdanek w Lublinie, Zajezierze k. Dęblina, Srebrzyszcze, Sitaniec – Wolica, a szkolenia strzeleckie na strzelnicach: Osówka, Hubale oraz na strzelnicy garnizonowej w Dęblinie.
Warto dodać, że rozpoczął się również nabór w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsze powołanie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy odbędzie się już pod koniec czerwca br. Z kolei szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” zaplanowana jest na początku lipca br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze