Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rykach poinformował, że woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Trzciankach, administrowanego przez Gminę Nowodwór, została uznana za nieprzydatną do spożycia. Decyzję w tej sprawie podpisała Grażyna Rybak.
Podczas kontroli wewnętrznej pobrano próbki wody, które wykazały przekroczenia wskaźników mikrobiologicznych. W związku z tym ujęcie wodociągu w Trzciankach zostało wyłączone z eksploatacji. Produkcja wody z tego ujęcia wynosiła średnio około 145 m³ na dobę i zaopatrywała około 1175 mieszkańców z Trzcianek, Nowego Bazanowa i Starego Bazanowa.
Mieszkańcy wymienionych miejscowości obecnie korzystają z wody poddawanej dezynfekcji, dostarczanej z wodociągu zbiorowego w Nowodworze. Sanepid ostrzega, że jakość organoleptyczna wody może ulec pogorszeniu. Szczególną ostrożność powinni zachować rodzice małych dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością.
Zgodnie z przepisami, stężenie chloru wolnego w punkcie czerpalnym u konsumenta nie powinno przekraczać 0,3 mg/l. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze