Reklama

Trzynastki już na finiszu

Kwiecień to miesiąc wypłaty tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów. Każdy senior otrzyma 981 zł "na rękę"

Świadczenia z dwóch lubelskich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafią do ponad 407 tys. osób. Ich łączna kwota to prawie 489 milionów złotych.

Jak informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim trzynastkę otrzymują osoby, które na 31 marca 2020 r. pobierały świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS. Dotyczy to emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

ZUS wypłaca trzynastki z urzędu, nie trzeba więc składać w tej sprawie wniosków. Środki trafiają do uprawnionych razem z emeryturą lub rentą za kwiecień. Ostatnie kwietniowe trzynastki dotrą do klientów w najbliższy piątek (do emerytów i rencistów, którzy dostają świadczenia do 25 dnia miesiąca) oraz 30 kwietnia (do osób pobierających świadczenia przedemerytalne).

Reklama

Do każdego Zakład wyśle również list z informacją o przyznaniu trzynastki. W tej samej kopercie będzie decyzja o nowej wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji. Wysyłka listów jest w toku.

Trzynastka wynosi 1200 zł brutto. Najczęściej jest to więc 981 zł „na rękę”. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka – ZUS dzieli ją w równych częściach na każdego uprawnionego. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Reklama

Trzynastka nie podlega egzekucji komorniczej i innych potrąceniom, nawet jeśli pieniądze trafią na rachunek w banku. Świadczenie ma opis, po którym komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-04-22 20:25:35

    ot takie przekupstwo przed wyborami, zeby wszystkim przypomniec kto w tym kraju rozdaje pieniadze i na jaka partie trzeba glosowac.... To tak samo jak to dawanie tej malej wolnosci ze do lasu juz mozna chodzic ,za pare dni okaze sie ze pozwola na wieej wszystko aby ludzi zmusic do wyborow...A po wyborach - coz jak miejsc zabraknie w szpitalach to juz nie bedzie PISu problem

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości