Reklama

UŁĘŻ: Radni murem za panią wójt

Nikt spośród zebranych na sali samorządowców nie miał wątpliwości, by zagłosować „za”. Wójt Barbara Pawlak otrzymała wotum zaufania i absolutorium za realizację ubiegłorocznego budżetu

Tradycyjnie już w czerwcu odbyło się podsumowanie działalności włodarza gminy. Efekty przeprowadzonego głosowania radnych dały wynik najlepszy z możliwych. Przyczyniły się do tego pozytywne oceny Regionalnej Izby Obrachunkowej i gminnej komisji rewizyjnej. Nikt nie miał też wątpliwości co do raportu na temat stanu gminy. Na biurko przewodniczącego nie wpłynął żaden wniosek, ani nie doszło do dyskusji. "Za" udzieleniem wotum zaufania i absolutorium głosowało 12 radnych. Podczas obrad nieobecny był Stanisław Szczepański, Przemysław Parzyszek i Magdalena Brodowska. -To jest nasz wspólny sukces. Staramy się działać na rzecz mieszkańców, ale ze względu na niewielki budżet pozyskujemy środki zewnętrzne na inwestycje i składamy wnioski we wszystkich możliwych projektach - mówi wójt Barbara Pawlak.

Trudny rok, ale bogaty w inwestycje

Reklama

W 2020 roku wiele udało się zrobić. - To dla nas wszystkich był trudny czas, ale mimo to realizowaliśmy inwestycje i ciężko pracowaliśmy - mówi wójt. Wśród zadań jest m.in. termomodernizacja byłego internatu na terenie ZSO w Sobieszynie (663,5 tys. zł), modernizacja drogi dojazdowej w Ułężu (74, 03 tys. zł), przebudowa dwóch dróg w Sobieszynie (449,1t ys. zł), a także rozwój infrastruktury turystycznej w postaci stworzenia map i tablic oraz doposażenia świetlic wiejskich w sprzęt rekreacyjny (94,6 tys. zł). Sporo inwestycji zrealizowano ze środków funduszu sołeckiego w poszczególnych miejscowościach. Pieniądze zostały przeznaczane m.in. na poprawę przejezdności dróg (20%), urządzanie placów zabaw i siłowni (36%), świetlice wiejskie i altany (32%), a pozostałe środki zostały przeznaczone na oświetlenie uliczne, upiększanie przestrzeni publicznej i strażnice OSP. Ponadto udało się też wyremontować łazienkę w ZSO w Sobieszynie za 54 tys. zł.

Przebudowa GOK i oświetlenie

Reklama

Gmina w ubiegłym roku rozpoczęła również inwestycje, które są kontynuowane obecnie. - Wykonaliśmy dokumentację do projektów OZE w gminie Ułęż i modernizacji oświetlenia ulicznego - zaznacza Pawlak. W 2020 roku na projekt dotyczący wymiany lamp oświetleniowych gmina wydała 18,4 tys. zł (studium wykonalności). Koszt całego zadania to blisko 969 tys. zł. Na dokumentację projektową związaną z OZE przeznaczono 25,8 tys. zł. Łączny koszt projektu to ponad 3 mln zł. W roku 2020 gmina przygotowała się do realizacji przebudowy i nadbudowy Gminnego Ośrodka Kultury - wykonała dokumentację projektową za kwotę 97,5 zł. Całe zadanie ma kosztować 4,4 mln zł.

Niskie dochody z tytułu podatków

Reklama

- Dochody gminy wyniosły w zeszłym roku 18,6 mln zł, co stanowi ponad 97% wykonania - wyjaśnia skarbnik Zofia Wstawska. Głównym dochodami w ułęskim samorządzie są subwencja ogólna (5,6 mln), dotacje z budżetu państwa (4,7 mln) i dofinansowania (644,7 tys.).

Na terenie gminy najważniejszą aktywnością jest rolnictwo (488 gospodarstw rolnych) oraz działalność gospodarcza (232 pomioty).  - Udało nam się wygospodarować niewielką kwotę dochodów z podatków i opłat lokalnych w wysokości 1,1 mln zł, a dochody od osób fizycznych prawnych wyniosły 1,5 mln zł - wylicza włodarz. Gmina z racji wielu realizowanych projektów mogła starać się o odzyskanie podatku VAT (260 tys. zł). Wydatki budżetu zostały wykonane prawie w 85% i wynoszą 14,8 mln zł. Udało się wygospodarować nadwyżkę operacyjną w wysokości 3,8 mln zł.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości